Речник на веществата, съдържащи се в храните [част втора]

2016-01-15 10:46:00
Речник на веществата, съдържащи се в храните [част втора]
Снимка: freedigitalphotos.net

Често, когато четеш етикетите на опаковките на храните, които консумираш прочиташ думи, които не знаеш точно какво означават, нали? Ние ще ти дадем кратка дефиниция на тези вещества.

 

Калория. Единица за измерване на количеството енергия, освободена при разграждането на храната. Една килокалория (kcal) е равна на хиляда калории. Една килокалория е равна и на 4,19 килоджаула (kj). Подрастващите (10-14 години) се нуждаят от около 2000 kcal на ден. Изчислено е, че при един час бягане се изразходват около 450 kcal, при един час усилено учене - 200 kcal, при един час танцуване – 260 kcal. 

 

Мазнини. Основни хранителни вещества. Органични съединения, неразтворими във вода, чиито молекули са съставени от мастни киселини, съединени с глицерол.

 

Минерални соли. Неорганични хранителни вещества, жизнено необходими на организма в малки количества. Доставят градивни вещества, важни за поддържането на живота на организма. Калций, фосфор, магнезий, натрий, хлор, калий се наричат макроелементи, защото дневната нужда на организма от тях е по няколкостотин милиграма. Дневната нужда от микроелементите (желязо, цинк, селен, йод и др.) е по няколко милиграма и по-малко.

 

Пълноценна храна. Храна, която съдържа всички необходими на организма хранителни вещества.

 

 

Разграждане. Химични реакции в храносмилателната система, при които молекулите на хранителните вещества в приетата храна се разпадат на съставните си по-малки и по-просто устроени молекули. Въглехидратите се разграждат до глюкоза, белтъците – до аминокиселини, мазнините – до мастни киселини и глицерол. Чрез кръвта тези съставки достигат до всички клетки. Тук част от тях се използват за образуване на белтъци и мазнини, специфични за дадения организъм. Друга част се разграждат на още по-прости молекули, при което се освобождава енергия. Освободената енергия се използва за поддържане на постоянната телесна температура, на постоянната дейност на сърцето, мускулите и т.н.

 

Фибри (хранителни влакна). Влакнести въглехидрати като пектини, смоли, клей, целулоза и други влакна от клетъчните стени на растенията, които използваме за храна. Някои се разграждат, а други образуват баластните вещества.

 

Хидрогенирани мазнини (хидрирани, трансмазнини). Мазнини, получени чрез хидрогенизация (нагряване до висока температура в присъствието на катализатор и водород). Хидрогенират се растителни ненаситени мазнини с цел оставането им в твърдо състояние при стайна температура. Хидрогенирани мазнини се съдържат в пакетираните продукти (чипсове, кексове, снаксове, кроасани и др.), в маргарините и в храната, приготвяна в заведенията за бързо хранене.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия