Защо алергиите се обострят през студения сезон

2015-11-19 15:31:00
Защо алергиите се обострят през студения сезон
Снимка: freedigitalphotos.net

Сенната хрема и алергиите, причинени от цъфтящи треви и дървета, по принцип се появяват през пролетта, но тези оплаквания могат да се появят и през есента. За жалост хладният есенен въздух съдържа същите неприятни дразнители – спори.

 

Тези частици могат да попаднат върху кожата, както и в очи, уши, уста или нос, при което предизвикват от леки зачервявайки и дискомфорт до тежки животозастрашаващи астматични пристъпи и аритмия. Най-честият дразнител са полените на амброзията. Тук цъфти от средата на август до средата на октомври, като най-голям брой полени се отчитат в края на есента. Тези алергени най-често предизвикват сърбежи, кихане, течащ или запушен нос и парене в очите, съпроводено със сълзене. Макар да е възпрепятстващо нормалното ежедневие и работоспособност, тази алергия рядко развива животозастрашаващи усложнения.

 

 

Спорите на много видове плесени също се отделят през есента и нарастват значително като количество във въздуха, когато листата започнат да окапват. Рязкото покачване на поленовите частици във въздуха се случва по различно време. Спорите, попаднали в дихателните пътища, предизвикват затруднено дишане дори при здрави хора, а при астматиците отключват тежки пристъпи на задух.

 

Скриването в затворени помещеия, за съжаление, не помага против тези симптоми. Ниската влажност на помещенията е друг главен фактор в отключването на назални и белодробни алергични сиптоми. Ниската въздушна влажност изсушава слузестите мембрани, което води до техните възпаления, а студеният въздух предизвиква подуване на тъканите, което причинява запушен и течащ нос. Докато идеалната въздушна влажност за затворено помещение между 35% и 50%, множество домове имат средна въздушна влажност под 16%. Специалисти алерголози препоръчват използването на хигрометър, измерващ въздушната влажност. Чрез него и чрез прост изпарител, може да се постигне облекчение на проблемите на носа. За успокоение на страдащите от есенни алергии, когато се установи студеното време, без резки колебания в температурите, количеството на алергени във въздуха рязко падат. Обикновено симптомите на алергия изчезват до края на ноември.

 

В случай, че алергиите се задържат, е наложителна консултация с алерголог. Състоянието може да се дължи на друг фактор от околната среда, като мухъл в банята, който също отделя спори, или на хранителна алергия, за която не си подозирал/а.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия