Глухарче, коприва или овес - има много природни средства, които могат да ви помогнат да превъзмогнете състоянията на слабост. Трябва само да установите причината за умората, за да се насочите към най-подходящото средство, което да се справи с нея.
Преследване на срокове, плашещи контролни, борба с конкуренцията в училище, натоварвания от околната среда и лични конфликти - има достатъчно стресиращи фактори, които да направят ежедневието на съвременния тийнейджър трудно, независимо от непрекъснато повишаващия се стандарт на живот. За щастие природата предлага ценни средства, които да възстановят силите и баланса му в динамиката на модерния сеят.
Природата разполага с множество билки, които притежават подсилващо действие и могат да помогнат при умора. Някои от тях могат да бъдат открити в аптеките като готови препарати, от други може да се приготви лечебен чай.
Бедреница (Pimpinella saxifraga): Лечебните сили на корена на растението, известно още като анасон, са високо ценени от индианците дакота в миналото. Той бил даван на воините преди битка, а после и на ранените като енергизиращ еликсир.
Коприва (Urtica dioica): Растението има висока лечебна стойност при състояния на слабост в следствие на недостиг на желязо и анемия. Прясно изцеденият сок от коприва (да се приема 3 пъти на ден след хранене по 1 с.л във вода) или готов препарат от аптеката повишават съдържанието на желязо и стимулират образуването на кръв, което от своя страна повдига тонуса.
Овес (Avena sativa): Овесът е източник на витамините В1, В2. В6. Е, К, лецитин и фосфор. В аптеките могат да бъдат открити готови разфасовки. Те са ефективно средство за стабилизиране на психиката и подсилване на организма при нервна слабост и изтощение, дължащи се на страх и безпокойство.
Жълт кантарион (Hypericum perforatum): Той притежава ярки цветове, които действат тонизиращо на психиката дори с вида си. Под формата на чай може да уравновеси психиката, особено при понижено настроение, безпокойство и състояние на слабост.
Лавандула (Lavandula angusti- folia): Лавандулата цъфти и мирише прекрасно и не само това - под формата на чай притежава силата да отпуска психическите напрежения и да противодейства на негативните емоции. Билката е подходяща при състояния на слабост и изтощение, дължащи се на чувствителност към климатични и атмосферни смущения. Може да помогне също при виене на свят, слабост на кръвообращението, намалена концентрация и напрегнатост.
Глухарче (Taraxacum officinale): Корените на растението са богати на горчиви вещества, които са полезни за прочистване на организма от отрови и за стимулиране на храносмилането при пролетна умора. Билковият корен може да се приема под формата на чай или на изстискан сок.
Автор: Nadejda Atanasova