Колко всъщност са вредни пържените храни?

2014-03-24 17:30:00
Колко всъщност са вредни пържените храни?
Снимка: firewireblog.com

Малко са тези от нас, които не харесват пържените храни. Апетитните картофки, ароматните пилешки хапки и какво ли още не са толкова силни, че често не можем да им устоим и бързо се подаваме на изкушението. Според много от специалистите в областта на здравето тази слабост и подаване на изкушението ни коства голяма част от здравето.

 

 

До скоро се вярваше, че храненето с пържени неща е вредно за здравето — повишава кръвното налягане и води до инфаркт на миокарда и други сърдечни болести, с две думи — увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Всичко това обаче може и да се окаже лъжа, или поне това се опитват да докажат испански учени.

 

За целта те реализират проучване, което обхваща 40 757 доброволци. Всеки един от тях е подложен на подробен тест, чрез който да се установи колко често и в какви количества консумира пържени храни. В резултат на теста, участниците са разпределени в различни групи.

 

Учените установили 606 случаи на коронарни инциденти, които включват 140 реваскуларизационни процедури на коронарните артерии и 466 случаи на инфаркт на миокарда. Проучването показало, че рискът от общата смъртност при хора, които консумирали около 250 гр./ден пържени храни, бил по-нисък със 7 % в сравнение с тези, които хапвали около 47 гр./ден храна, приготвена по този начин.

 

Всичко това означава, че разпространената информация за вредата от пържените храни е до голяма степен заблуда. Умереното количество консумация, както при всичко така и тук не крие здравословна опасност, така че не се притеснявайте от пържените изкушения. Разбира се, учени предупреждават да не се прекалява с тях, тъй като тогава заблудата се превръща в истина и може да ви навреди.

 

Друга подробност, която споделят, е, че изследването е извършено в Испания, където при пържене се използва минимално количество сол и се готви главно със зехтин или слънчогледово масло. Важно допълнение е, че проучването е в сила само при еднократна употреба на мазнината.

Автор: ИъН Здравчев

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация
pavche6
преди 10 години

ММММММ

npp
преди 10 години

това може да зависи от попивателните свойства на храната по време на пържене в мазнина, като се има предвид, че хидрогенизираните мазнини са по-вредни от обикновените течни растителни масла


ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия