В пубертета, един от най-силните стресови моменти, които трябва да преживее едно момиче, безспорно е идването на менструалния цикъл. Всяко момиче изпитва малко или много неудобство от това. От една страна тялото ти се променя и започваш да приличаш на жена, развиваш се бързо, порастваш на височина, гърдите ти растат и се чудиш какво се случва с теб. Понякога младите момичета изпитват неудобство да споделят с когото и да е относно цикъла си, дори с майка си или сестра си.
Няма от какво да се притесняваш, защото всяка жена е минала през това. Има някои неща, които трябва да знаеш, за да можеш да следиш здравето си и в по-късен етап, когато вече започнеш да водиш полов живот. Така можеш да избегнеш нежелана бременност или да усетиш навреме, ако имаш някоя инфекция.
Отначало трябва да знаеш, че е нормално цикълът ти да не е редовен. Може да отнеме и година, дори две, за да се регулира и да идва винаги навреме. Ако вече имаш редовен цикъл, можеш да усетиш обилността, честотата и продължителността. Важно е да забелязваш тези неща за да усетиш лесно, ако нещо не е наред.
Нормален цикъл. Трудно е да се каже кой цикъл е нормален, защото всяка жена е индивидуална. Най-често менструалният цикъл има продължителност 28 дни, като кръвотечението е от 3 до 7 дни. Това обаче е много общо казано, защото има жени, които кървят по-дълго време или са с много по-обилна менструация. Едни ги боли, други не, едни имат цикъл, който е на 25 дни, други на 31. Важното е да ти идва редовно. Ако е през 31 дни и всеки път е така, това не трябва да те притеснява, явно тялото ти работи така.
Ако видиш, че имаш някакви значителни промени, които не са провокирани от нищо, значи трябва да си обърнеш внимание.
Закъснение или липса на менструация. Тук е важно на колко си години. Ако цикълът ти пропусне или закъснее, а ти е дошъл съвсем скоро, това е нормално, защото се изисква време, докато се регулира. В тялото ти бушуват хормони и тялото ти има нужда от време за да се „настрои" в режим на работа.
Ако обаче си на по-голяма възраст и водиш полов живот, знай, че винаги има риск от забременяване и това може да бъде причина за липса на менструация. Превенцията никога не е на 100% и винаги има риск. А симптомите при ранна бременност са идентични с тези на предменструалния синдром.
Активното спортуване също е причина за разбъркване на цикъла. Някои момичета, които тренират усилено, споделят, че цикълът им спира. Този феномен се среща най-често при балерините и лекоатлетките. Интензивните упражнения се отразяват на репродуктивните хормони като ги объркват и затова може да не ти дойде цикъла или да се обърка.
Липсата на цикъл е възможна и при лошо хранене, най-вече при момичетата, които страдат от анорексия и булимия. Тежкото ограничаване от храна, потиска произвеждането на хормоните, от които се нуждае тялото за да има овулация.
Автор: Nadejda Atanasova