Тийнейджърството е най-подходящото време за четене на книги. Тогава имаме достатъчно свободно време, не сме много натоварени и можем да си изберем доволно количество книги, с които да обогатим общата си култура. В тази връзка има четива, които ще ви пленят със своите идеи и сюжет и които задължително трябва да прочетете. Постарахме се да подберем книги от различни по народност автори и същевременно да не намалим качеството на класацията.
Крадецът на книги
Тази книга е от онези, които дълго ще помните и ще препрочитате. Зюсък майсторски я е заредил с някаква обсебваща магия, която те кара да не отделяш поглед от страниците. Романът разказва една от онези истории, които искрено желаеш никога да не свършват. Странната симбиоза между красотата и силата на думите и ужасът от Втората световна война правят книгата уникално и ненадминато изживяване, което е задължително за почитателите на добрата литература.
1984
Това е може би най-добрият антиутопичен роман, който очертава противните страни на имагинерното тоталитарно общество. Силата на романа е толкова голяма, че въвежда термини, които и до днес се използват за описване на цели, политически и социални явления. Едва ли ще намерите човек, който да не е чувал за "Големият брат", негов създател е именно Джорж Оруел, авторът на 1984. По-късно продукцията Big Brother е взаимствала образа му, за да го постави в основата на успешното реалити предаване. Романът е тежък заради сериозността, жестокостта и омраза, извиращи от сюжета, но всяка една страница си заслужава усилията, защото след него ще бъдете променени.
Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет
Това е един от най-добрите философски романи. Използвайки историята за мотоциклетите и пътешествията като фон за историята си, Робърт М. Пърсиг представя своите разсъждения и онзи интимен процес на самовглъбяване, чрез който осъзнаваш колко много философия има в животът ти. Книгата изобилства с множество житейски истини, предадени по един обсебващ и запомнящ се начин, който ще ви накара да заобичате философията.
Химера
"Химера" на Дензъл Ребеловски е единственият ни български представител в класацията и отрича митовете, че в последните години не се издават качествени български книги. До голяма степен скандален и циничен, романът убива всички широко разпространени заблуди за смисъла на живота, любовта и разбирането ни на света. Ако искате да получите болезнено реална, дори на моменти отвратителна картина на реалния свят, то горещо ви препоръчваме "Химера" - "Книга за всичко и за нищо, за всеки и за никой, за теб и против теб."
Автор: ИъН ЗдравчевДзен и изкуството да се поддържа мотоциклет - всеки , ама наистина всеки уважаващ себе си човек трябва да я прочета. В комплект с няколко неща на Ницше
Книгата, с която всеки, максимално рано в своето съзнателно развитие е добре да се запознае, е "Четирите споразумения...". По някое време, когато се е научил да спазва (съответно да направи живота си по лек) тези привидно лесни споразумения, може да се запознае и с "Петото споразумение".Това е настолна книга, към която в процеса си на съзряване и развитие всеки периодично се завръща. И всеки път открива по нещо ново, и получава отговори на въпроси, чието решаване в дадения момент е от съществена важност :)
Нямам никакъв интерес към тези книги който са предложени, даже и към жанровете им...
Доста глупава класация. Сред книгите, които "трябва" да се прочетат, са всепризнатите български и световни класики, които и най-простият човек е чувал като заглавия ...
Относно Зюсак и ''Крадецът на книги'' съм абсолютно съгласна.
Най-накрая и вие да препоръчате нещо свястно.