Онлайн тормозът [част първа]

2015-11-01 17:08:00
Онлайн тормозът [част първа]
Снимка: freedigitalphotos.net

За жалост онлайн тормозът е доста често срещан проблем. Особено при навлизащите в пубертета деца. Причината е, че те все още са прекалено неопитни, за да преценят каква лична информация и с кого да я споделят в интернет пространството. Ние ще те запознаем какво представлява онлайн тормозът, през какви фази минава той, както и ще ти дадем няколко съвета по какъв начин да се справиш с него.

 

Провокирането. Става дума за злонамерено и провокативно послание, изпратено от  потребител/и до едно лице или до група, изпращането на гневни или вулгарни електронни съобщения. Целта е да се предизвикат вербални конфликти между двама или повече потребители в мрежата.

 

 

Тормозът. Може да се определи като повтарящо се изпращане на обидни или заплашващи послания под формата на текстови съобщения до друго лице по електронна поща, мобилен телефон или в чатове, които могат да предизвикат емоционално и психическо страдание. Резултатът е дисбаланс във взаимоотношенията, при който жертвата пасивно търпи обидите или се опитва, най- често безуспешно, да убеди насилника престане с агресията. За жалост тази агресия понякога има опасност да се превърне във физическа на живо.

 

Подлъгване. Така обикновено започва всяка история. Целта е жертвата да бъде заблудена. Извършителят най-напред се представя като приятел, за да предразположи жертвата да разкрие лична информация, злепоставящи истории или снимки. След като веднъж е спечелил доверието на жертвата, извършителят се сдобива с нужните материали и ги разпространява по електронен път – интернет, смс и др.

 

Изключване от група. Това е друго често срещано явление, най-вече в училище. Жертвата е изключена от приятелския кръг, от чатове и от групите им за игра в мрежата. Това се приема като сериозна обида, която намалява популярността сред връстниците и влиянието сред приятелите. Даденото лице става аутсайдер в собствената си среда. Почти винаги това се наблюдава при момчетата. Групата се забавлява на гърба на жертвата, удряйки плесници на аутсайдера, уж на шега и заснемайки всичко с видеокамера. След това пускат записа в интернет пространството. Целта е публично унижение на даденото лице, налагане на психологическо и физическо насилие. Това преживяване оставя белег за цял живот у потърпевшите. Те се нуждаят от незабавна консултация със специалист и терапия. Трябва да се открие причината както у жертвата, така и у извършителите.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия