Спонтанността е качество, което не всеки човек притежава. Не всеки може да вземе решение на момента, нито пък да направи някоя щуротия, за която до преди 10 минути не е и подозирал, че ще му хрумне. Сега е времето да бъдеш спонтанен, защото си млад и пълен с енергия. Как?
Усмихвай се. Колкото по-често се усмихваш, толкова по-щастлив човек ще бъдеш. Не си мисли, че трябва голям повод, за да се усмихнеш. Красотата е навсякъде около теб, просто не я подминавай. Бъди себе си и се радвай на живота. Разходи се в слънчевото време, отиди на басейн или на излет с тайфата. Запечатайте усмивките си в няколко снимки.
Направи си „отворен ден“. Това е ден, в който си отворен за всякакви предложения. Недей да планираш нищо, а просто излез и се виж с приятелите. Остави ги те да решават какво да правите и позволи на приключенията сами да те намерят. Спомни си колко такива дни си имал/а в детството. Време е да прекараш отново поне един такъв ден. Дори приятелите ти да искат да направите най-откаченото нещо, не се замисляй, а приеми.
Пробвай нова храна. Мислил/а ли си да пробваш нещо нетрадиционно? Можеш да започнеш с не до толкова непознатите суши и мексиканска кухня. Позволи си да ядеш всичко, което ти се струва интересно и просто се отдай на вкуса. Не си мисли как е приготвено ястието, какво съдържа и на какво има вкус. Просто го приеми като нещо различно.
Намери си другарче, с което да щурееш. Ако това е гаджето ти, супер. Ако нямаш такова, просто е време да смениш обкръжението си и да намериш друг човек, готов да прави приключения с теб. Помисли си хубаво дали не познаваш някого. Може да е съученик, съсед или стар приятел. Важното е да е готов за приключения, а след това ще се сближите още повече.
Отърви се от скучните неща. Вероятно до сега просто си си губил/а свободното време с много скучни неща. Шопингът, гледането на телевизия, висенето пред компютъра, гледането на телевизия са неща, без които можеш. Те не са ти нужни, за да бъдеш щастлив. Време е да престанеш да си губиш времето и да оцениш свободата, която притежаваш.
Първата и втората част от статията четете тук и тук:
Автор: Nadejda Atanasova