Въпреки че по-голямата част от българите търсят възможности да продължават образованието си с магистратура в чужбина, 60% от тях в крайна сметка остават да учат в България. Това показва проучване на Advent Group, лидер в организирането и провеждането на One-to-One MBA и Masters събития.
Анкетата е проведена в 70 държави и сред 2000 участници, придобили или интересуващи се от специализирано образование в сферата на бизнеса на ниво магистратура. Според проучването 65% от българите се опитват да получат образование извън страната, като най-предпочитаните дестинации са Великобритания, САЩ и Холандия. В крайна сметка обаче повече от половината остават в България и само 25% успяват да продължат с магистратури във Великобритания и Холандия.
Резултатите показват, че има голямо разминаване между предварителните очаквания на кандидат-студентите и визията им след сблъсъка с реалността в четирите основни области на проучването: студентска мобилност, кариерни възможности, придобиване на нови умения и удовлетворение от завършеното образование.
Основната причина, поради която българите търсят възможности за магистратура в чужбина, е желанието да започнат международна кариера. Впоследствие обаче 60% от завършилите предпочитат да се реализират в държавата, в която са получили образованието си.
Според Боян Захариев, директор на програма „Образователни политики“ към институт „Отворено общество“, основната причина за това са скъпите инвестиции, които младежите трябва да вложат, за да завършат образованието си извън България, и невъзможността те да бъдат изплатени, ако се върнат и продължат кариерата си у нас. Натаниел Стефанов, председател на сдружение ABLE, потвърди, че ако не разчитат на собствените си спестявания, повечето българи теглят кредити, за да финансират образованието си, като една МВА програма (Master in Business Administration) обикновено отнема между 3 и 5 години, за да се изплати.
В сравнение с останалата част на света след завършването си българите заемат основно позиции на начално ниво или средни управленски постове. По-малко българи се отправят към високи постове в компаниите, докато в чужбина това е главната тенденция.
Останалата част от статията четете в Investor.bg
Автор: Ралица Солакова