Училището е една от най-важните институции в днешния свят. Тя дарява на всеки един човек онзи набор от знания и умения, които всъщност предопределят живота и бъдещото му развитие. Всеки един от нас осъзнава колко важно е то и въпреки това не са много тези от нас, които пърхат от желание да са в класните стаи.
Проблема не е в учениците или учителите, защото дори и да изгарят от желание да се потопят в този невероятен процес на усвояване и научаване на нови и интересни неща има нещо, което със сигурност ще ги спъне – системата. Да, замисляли сте се някога как се отразява подредбата на чиновете в класната стая на учебния процес. А множеството правила за дъвки, правилна стойка и поглед само напред?
Е, ако вие не сте, то немски учени са проучили доста обстойно всички тези обстоятелства и са стигнали до важното и на пръв поглед нелогично заключение, а именно, че стоенето мирно в час води до затъпяване. Специалистите заявяват, че липсата на движение се отразява негативно на умствените способности на учениците.
Това е така, тъй като според направените от тях проучвания от движенията и физическата активност се поумнява. Движението е жизнена необходимост като яденето, пиенето и съня. Някои възрастни обаче забравят това и изискват от учениците да бъдат мирни в час, не осъзнавайки, че така всъщност ограничават умствената им дейност.
Замислете се, не ви ли се е случвало да решавате много по-лесно дадена задача по математика, ако дъвчете дъвка. Да, наглед движението е изключително малко, но влиянието му е огромно. Учените са установили, че движението стимулира нервните клетки да си предават информация, затова, ако учениците шават, то това е добре за тях, тъй като по този начин тялото им получава нужния кислород, който да държи ума им бистър, а тях будни и бодри.
След направеното изследване, учените си позволиха да дадат и няколко съвета към педагозите, които се надяваме да приемат. Ето какво заяви Дитер Брайтхекер, експерт по спорт и движение: „В час по математика например, когато учат единици, десетици и стотици, учениците могат да пляскат с ръце на единиците, да подскачат на десетиците".
Автор: ИъН Здравчев