В днешно време да не знаеш език, различен от майчиния, е все едно да нямаш начално образование. Вече почти няма млади хора, които да не говорят на добро ниво поне английски език. Все повече са младежите, които владеят добре и втори чужд език.
Интересен е фактът, че възрастта, на която едно дете започва да изучава чужд език, оказва влияние върху мозъчните му структури по-късно през живота, пише в. „Science Daily“.
След редица проучвания специалистите установили, че развитието на мозъка е една и също, без значение дали един или два езика са изучавани след раждането. Изучаването на втори език по-късно в детството, след като детето е научило добре родния си, променя мозъчните структури, показват резултатите. Промените са основно във фронталния кортекст - това е многослойна маса от неврони, която играе важна роля за когнитивните функции, включително и за мисленето и запаметяването.
Колкото по-късно едно дете научи втори език, толкова по-големи са промените във фронталния кортекст. Това показва, че възрастта има важно значение за изграждане на структурите за езиково обучение. Повечето хора владеят повече от един език, като голяма част от тях го правят с голяма вещина, особено когато езиците се изучават едновременно или от ранно детство.
Автор: Ралица Солакова