Тялото и жестовете ни говорят за нас повече, отколкото думите, които изричаме. Според специалистите позата, която заемаме в училище/на работното място, може да бъде добър индикатор за нашето професионално развитие.
Хората, които знаят какво искат от живота и имат достатъчно самочувствие, заемат позата на „могъщия“. Тя е наистина арогантна поза – краката са на бюрото, а ръцете са скръстени зад тила. Тези хора гонят целите си докрай и винаги постигат това, което искат както в работата, така и в личния живот.
Позата на кръстосаните ръце се среща най-често сред служителите, които не се стремят към високите етажи на властта в работата. Те предпочитат да работят на спокойна позиция и се отбраняват всеки път, когато се почувстват застрашени.
Нервните и притеснители хора трудно понасят стреса и затова не се стремят да се изкачват нагоре по стълбичката в службата. Те обикновено седят на стола в спокойна позиция, но непрестанно пипат врата и лицето си, което показва, че не са спокойни и нещо ги притеснява.
Хората, които често стават от бюрото си и обичат да стоят прави, облегнати с ръце на него, са творчески личности, които знаят какво могат и вярват, че ще го постигнат. При тях се наблюдава развитие.
Скромните хора седят със събрани крака под бюрото и ръце върху него. Те всячески се стараят да не заемат много място, да не пречат и да не ангажират околните със себе си. За съжаление, скромността не се награждава и обикновено тези хора са с най-ниските заплати във фирмата, в която работят.
Служителите, които седят с разкрачени крака на стола и ръка преметната през облегалката на съседен стол, показват на околните, че са спокойни и уверени. Тези качества се харесват на работодателите и затова те редовно ги поощряват.
Автор: Ралица Солакова