Когато човек завърши образованието си /а защо не и преди това, стига да може да съчетава работата с ученето/, трябва да си намери работа, с която да си изкарва прилични приходи и постепенно да стане независим от родителите си.

 

Първите интервюта определено са изнервящи за тийнейджърите, които никога не са имали срещи с евентуални бъдещи работодатели. Но за всичко си има първи път. За да не забравите да попитате нещата, които ви интересуват, хубаво е да седнете и да помислите върху тях, преди да отидете на интервю. Това ще ви покаже в добра светлина, а и ще ви даде малко време да помислите върху нещата, които са ви казали по време на интервюто и това ще ви даде възможност да измислите нови въпроси, които ви интересуват.

 

 

Много е неприятно да отидеш на интервю за работа и да събеседваш с човек, който не знае как да проведе качествено разговор от такова естество. Затова бъдете достатъчно подготвени, за да вземете нещата в свои ръце, ако се наложи.

 

Директно попитайте каква е причината тази позиция да е свободна. Има няколко варианта – човекът, който е бил на нея, е напуснал; новооткрита е и е свързана с нов проект на фирмата; компанията не е била доволна от работата на предишния си служител и го е помолила да напусне. Също така трябва да попиташ какви са изискванията за тази позиция, ако все още не са ти ги казали. Често се случва човек да кандидатства за определена позиция с дадена длъжностна характеристика, но в действителност да изпълнява други задължения. Затова уточнете това предварително, за да няма неприятни изненади в последствие.

 

Хубаво е да се интересувате какъв е духът на компанията. Дали се събират често и прекарват понякога свободното си време заедно или взаимоотношения помежду им има от 9 до 18 часа. За да бъде една работа приятна и нещата да вървят гладко, трябва да има разбирателство и симпатии в колектива. Редовните тиймбилдинга спомагат за това.

 

Ако има нещо, което не ти е ясно, попитай. Не се притеснявай, че ще изглеждаш глупаво отстрани или нещо такова.

Автор: Ралица Солакова