Родителите винаги са се стараели да спечелят благоразположението на учителите, за да се отнасят по-добре с децата им. Едно време това се е постигало чрез ябълка или парче сладкиш, които се отнасяли в училище. В днешно време обаче живеем в доста материализиран свят и добрият жест не е по-важен от скъпата вещ.
Майките и бащите полагат доста усилия, за да се харесат на учителите, пише в. „Дейли експрес“. Тези с по-големи финансови възможности влагат повече пари в подаръци.
Съвременните родители вярват, че колкото по-скъпа вещ подарят на учителя на детето си, толкова по-добре ще се отнася той към него. В днешно време няма нищо странно учителите да получават бижута, почивки, скъпи часовници, маркови чанти, копринени шалове, лаптопи и т.н. като подаръци.
70% от майките и бащите на учениците в началните класове и 25% от родителите на гимназистите се чувстват длъжни да купуват подаръци на учителите.
В България все още не се наблюдава такава тенденция, но не е невъзможно след години родителите да започнат да се подмазват на учителите именно по този начин. Децата стават все по-мързеливи, а как да спечелиш благоразположението на един беден учител, освен ако не му купиш скъп подарък, който трудно би си позволил?