Двойка за „без домашна работа“ е класика. И преди и сега учителите са прибягвали до този, явно според тях, безотказен метод да накараш учениците да те слушат – за да знаят какво имат за домашно, да си подготвят уроците и да не изостават с материала.
Дали учениците са съгласни? Никой не ги пита.
А дали родителите са съгласни? И тях никой не ги пита. А пък и някои от тях рядко питат.
Важно е системата да работи и колелото да се върти.
Наистина при един тип ученици тази система може да работи и да ги стимулира, но при други може да възпроизведе точно обратния ефект – да престанат да учат и да се интересуват от конкретния предмет и от училищните занимания.
Проблемът е, че към момента в масовите училища не може да се приложи индивидуалният подход и за да е справедливо – правилата трябва да важат за всички.
Лошото е, че както и да го погледнем „2“ за без домашно не е справедливо, защото причините за ненаписването на домашната работа може да са всякакви други, но не и незнание. И после, дори да си гениален по конкретния предмет, може да се окаже, че няма да имаш повече от „4“ за годината, само защото си отишъл няколко пъти без домашна работа. Друг е въпросът дали е редно всеки път да се дават домашни работи – за по-добрите ученици си е губене на време да повтарят едно и също, което вече знаят. Може би е добре на тях да им се даде възможност да правят проекти, например.
Разбира се, всичко зависи от учителите, които прилагат този метод, но като цяло тези прийоми ми се виждат меко казано странни.
Добре че на времето не съм имала такива учители, защото с моето чувство за справедливост щях постоянно да се бунтувам, да се депресирам и кой знае какви проблеми щях да си навлека.
Като родител също смятам, че не е справедливо. Важното е децата в училищния си курс на обучение, все пак да придобият навици за учене и да натрупат някакви знания. Лошото е, че средностатистическите родители оставят децата си сами да се справят с ученето – все пак всеки си има ангажименти и трябва да си ги следи – на учениците е ученето. Но родителите си съставят мнение за знанието на децата по бележника. И започвам да си мисля, че това е напълно погрешно. Детето може да е много паметливо и умно, но от време на време да пропуска някое домашно – значи ли, че трябва да го наказваме, че не работи добре? И другото, което ме притеснява, че е възможно нивото в класа да е много ниско и оценките да са нереално завишени. И, гледайки 6-ца до 6-ца да си мислим, че си отглеждаме много умни деца, а накрая да се окаже, че те дори нямат базови знания.
Още полезна информация може да прочетете в Az-jenata.bg
Автор: Ралица СолаковаА тия 2-ки за домашното са много гадни- точно сега като съм седми клас и ги пиша за да не изкарам ниска оценка на края- другите години не ми е пукало! Пък и домашните все пак са за упражнение- ако мислиш, че одбре си усвоил материала, според мен няма нужда от тях! Ако нямаш домашно, да те изпитат и да видят че знаеш! То човек не може да се отпусне и да си почине от тия домашни братче! Пък и е много тъпо да пиша домашни, които на изуст им знам решенията вече! Тъпо образувание!
Аз смятам,че зависи от случая.Ако си редовен,но само тогава нямаш домашно не бива да се пишат.По - добре е да се сложи само един минус в тефтера на учителя.Обаче ако е нередовен или има 3 минуса трябва да се пишат.Но иначе съм против писането на двойки.
sisity11 УЖАСНО си права
Според мен не трябва. Защо когато имаме домашно не ни пишат 6-***?!? А когато нямаме да ни пишат 2-ки?!?
В България е масова практика да се унищожават таланти и да се създават безропотни работници - практиката не отсъства, но хубавите проекти достигат до около 10% от учениците, останалите живеят в неведение. Да пишеш домашно означава да "утвърждаваш" знание, но когато просто го нямаш? Аз лично не си пиша моето често - просто не ми е интересно. Това не означава обаче, че не знам или че съм безхаберник - просто си запълвам времето с други занимания - може да науча нещо от интернет, да прочета някоя книга, която ми е интересна, или пък да участвам в извънкласни занятие. Това, че си гоня развитието не значи, че съм ученик за двойка, нали? :) Друг е въпросът, че някои се опитват да минат към умните без да имат потенциала - тоест, всички да се спасят.. а това е невъзможно. И пак опираме до познатата фраза "български манталитет"
Не искам да се хваля, но аз съм от умните деца. В класа съм може да се каже Номер 1, но учителите не го оценяват. Има и други като мен в даскалото, но вместо да ни дават да правим градивни проекти, те ни карат да пишем прости неща като корен квадратен. Според мен системата не е справедлива. Въобще!!!
цялото "учене" е една глупост
И какви причини може да има, за да не си напише домашното? Мързел? Хич да не ми излизат с номера, че са "нямали време" ... има ли желание, има и начин. Двойки, докато не се научат!
Пхаха, много ясно, че ученикът няма да е съгласен да му пишат двойка дори ако очевидно не знае нищо, какво остава за без домашно :д Що за глупости?