Какво представлява завистта?
Това е емоция, която изразява вътрешна злоба, предизвикана от успехите, радостта и/или благополучието на други хора. Завистта е свързана с желанието да имаш това, което имат другите или да искаш те да го загубят. Тя може да бъде агресивна или пасивна. Интересен е фактът, че завистта е тясно свързана с чувството на ревност и е един от седемте смъртни гряха в Християнството.
За съжаление, в днешно време завистта е навсякъде – в училище, в работата, дори по улицата сред непознати.
За какво си завиждат хората?
Наскоро направено проучване показва, че хората завиждат на поне трима свои приятели, пише в. „Daily Express“.
33% от участниците в анкетата от мъжки пол изпитват завист към по-високите заплати на своите приятели и познати. Почти същият процент от жените завиждат на приятелките си, които са си прекарали по-добре по време на почивката.
Интересно, но се оказва, че завистта към приятелите не е нещо лошо и може да действа мотивиращо на хората. 66% от анкетираните споделят, че тя ги е стимулирала към положителни промени. 20% от мъжете и жените са успели по този начин да се справят с излишните килограми. Те са се стимулирали да отслабнат, защото са завиждали на своите слаби и добре изглеждащи приятели.
50% от представителките на нежния пол признават, че копират модния стил на близките си, а 33% от мъжете често използват шегите на своите приятели.
Завистта може да помогне на човек да работи усърдно и да си намери хубава работа. Една от участничките в анкетата споделила, че е намерила мечтаното работно място, след като видяла професионалните успехи, които жъне нейна близка приятелка.
"Чуждите постижения могат да ни насочат към това как да променим към по-добро собствения си живот. Въпреки че завистта обикновено издава несигурност, винаги можем да използваме това привидно негативно чувство, за да предприемем позитивни действия", твърдят психолозите.
Автор: Ралица Солакова