Научи повече за хамстерите [част първа]

2014-07-06 13:32:00
Научи повече за хамстерите [част първа]
Снимка: freedigitalphotos.net

Макар и желани пухкави домашни любимци, хамстерите не са толкова социални същества. Те обичат уединението си. Могат спокойно да бъдат наричани единаци или дори егоисти. Въпреки че са отгледани като част от едно котило, след като навършат 10-седмична възраст, не харесват компанията на други хамстери. Могат да се отглеждат по единично. Когато се гледат мъжкари заедно, те се бият и дори понякога единият може да убие другия. Хамстерът проспива по-голямата част от деня, като се разбужда по пладне, за да изкара една активна вечер.

 

Хамстерите имат сравнително кратък живот – около две години. Външните им белези са съвсем къса опашка, големи бузи и малки очи. Възрастните са обикновено от 10 до 15 см дълги, но женските достигат 17,5 см, като те са по-едри и по-големи от мъжките. Лапичките им са неокосмени, имат 4 пръста на предните и 5 пръста на задните лапи. Тези домашни любимци са доста послушни. Те реагират спокойно, когато се занимават с тях и именно това ги прави добър избор за деца. Не изискват много място или големи клетки, а необходимата храна е направо смешна от към количество. Хамстерите се гледат много лесно. Не е необходимо човек да прекарва много време с тях, храната им се осигурява лесно и са доста устойчиви на заболявания.

 

 

Менюто на тези малки животинки е просто. Хамстерите могат да се хранят с храна за хамстери, пресни плодове и зеленчуци. Хубавата храна за хамстери съдържа зърна от жито, изсушени зеленчуци, фъстъци, семена от шафран и малко слънчогледово семе. Не ги хранете със смес за птици. Купувайте по малко храна, за да е винаги прясна. Хамстерът изяжда около 1 супена лъжица от микса на ден. Миксът за хамстери е основното, което трябва да ядат. Наблюдавайте хамстера си дали изяжда всичко. Хубаво е към микса да се добавят малко количество свежи зеленчуци като моркови, зеле, целина, карфиол и броколи. Плодове се дават в много малки количества.

 

Трябва да се избягват: суров боб, картофи, цитрусови плодове, домати, чесън, шоколад, а също и сладки и солени храни. Нужно е да се добавя и витамини, за да сте сигурни, че хамстерът ви получава всичките необходими за него витамини и минерали.

 

Болестите, от които страдат малките косматковци са важна тема. Колкото повече знаете за тях, толкова по-подготвени ще бъдете, а вашият любимец – по-здрав. Мокра опашка. Това е много сериозно чревно заболяване при младите хамстери, което обикновено завършва със смърт. Болните хамстери имат мокра и зацапана опашка от настъпилата диария. Заболяването не се предава на хора. Наблюдава се предимно при 3-6 седмични хамстери. Тъй като голяма част от хамстерите по зоомагазините са точно в тази възраст, заболяването може да настъпи скоро след купуването. Всички породи хамстери боледуват от тази болест.

 

Какви са симптомите? Болните хамстери са летаргични, нямат апетит и спират да си почистват козината. Имат много тежка водниста диария, която зацапва областта около ануса и опашката. Диарията предизвиква обезводняване. Чувстват болки в корема. При тежки случаи се наблюдава кръв в диарията.

 

Как може да се предотврати? Хамстерите трябва да се отглеждат на чисто. Трябва да се избягва стресът и рязката смяна на обстановката - по-рядко да се играе с него през първите няколко дни; плавна промяна в храната, ако се сменя и т.н.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация
Deskata_4444
преди 10 години

Чела съм много за хамстерите, понеже аз самата имам, и тази информация, формулирана по същия начин, съм я чела 100 пъти. Като не можете да кажете нещо повече, поне не копирайте.

papugai
преди 10 години

Изяждат малките си, това дори и плъховете не го правят


ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия