Днес ще ви запознаем с особеностите на породата пекинез. Тя е желан домашен любимец от мнозина и това не е случайно.
Пекинезът е древна декоративна порода, отглеждана столетия наред само в китайските императорски дворци. Пекинезът е познат в Китай от хилядолетия и се смята за една от най- древните чисти породи. Едно от тях било обявено за превъплъщение на Буда и удостоено с високи почести. Пекинезите толкова се ценели, че били взети мерки за предотвратяване изнасянето им извън двореца. Смърт грозяла всеки, който се опитвал да открадне такова куче. Смятало се е, че пекинезите прогонват злите духове. Развъждането им е било издигнато в култ.
Кучетата от тази порода са проникнали в Европа, след като британски войски превзели Пекин през 1860 г. и при опожаряването на летния дворец двама британски офицери успели да хванат пет живи пекинеза. Това станало благодарение на милосърдието на принцесата, която трябвало да ги умъртви, за да не попаднат в ръцете на неприятел. Пекинезите били изпратени незабавно в Англия, където били раздадени, като дарове на благородници, а едно - подарено но кралица Виктория, страстна почитателка на дребните породи кучета. След това пекинезите изчезнали от Китай. Сега за еталон на тази порода се считат английските пекинези.
Пекинезите са много смели и активни животни. Отличават се с чувствителност, голям инат, силна воля, независимост, но и силна привързаност към господаря си. Те са уравновесени, верни, интелигентни и своеволни. Чувстват се като господари на дома, в който живеят и непрекъснато го охраняват.
Подходящи са за възрастни хора, но не и за малки деца, защото те биха могли да наранят кучето. Трудно се поддават на дресировка и е почти невъзможно да бъдат научени да изпълняват много различни команди.
Средно пекинезите живеят от 10 до 15 години.
Средната височина на пекинеза е 20 см, а средното му тегло варира от 4.5кг за женските до 4.6кг за мъжките. Теглото му не бива да надвишава 6 кг. Съществуват и по-малки пекинези, които се наричат „Sleeves" (ръкави). Името им идва от древността, когато императорите са носили този вид пекинези в ръкавите си. Пекинезът е изненадващо тежък за своя размер и има едър мускулест вид. Главата е сравнително голяма в сравнение с тялото. Ако се храни често пекинезът бързо може да придобие наднормено тегло.
Чрез развъждане са постигнати всички възможни цветове. Най-разпространен е златистият пекинез, който е символизирал величието на управляващите в Пекин. Повечето пекинези са златисти, рижави и кафяви. Има също така и светлоруси, черни, бели и на петна. Белите пекинези с розови очи са албиноси и трябва да се развъждат много внимателно.
Автор: Nadejda Atanasova