Мислиш си, че имаш свободна воля? Че преяждаш само когато е вкусно или си много, много гладен/на? Всъщност това са последните две неща, които имат значение! Какви количества изяждаш зависи от това, дали виждаш храната и колко лесно я поглъщаш. Според проучване, направено в САЩ, много зависи какво ни заобикаля и какво се случва около нас.
Сега ще ти споделим няколко интересни факта, върху които със сигурност не си се замислял/а:
Размерът има значение: При този тест на зрителите в киносалон безплатно се раздават пуканки - половината получават големи кутии, а останалите - малки. Уловката е в това. че пуканките са направени преди пет дни и имат лош вкус. В началото на филма зрителите ги опитват и не ги харесват, но щом се заредят екшън сцените и градусът на напрежението се повиши, шепа подир шепа пуканките изчезват. В края на филма изследователите събират остатъците от пуканките и претеглят количествата. Оказва се, че хората, получили големите кутии с пуканки, са изяли 173 калории повече от другите. Това са 21 шепи повече, при това от застояли пуканки! Затова винаги си вземайте малки опаковки с храна, особено ако ще я консумирате, докато се занимавате с нещо друго.
Мисълта и ситостта са свързани: По-здрави ли са японците? Американците разчитат на външни фактори, за да спрат с яденето: като например има ли още храна в чинията, продължават ли да се хранят другите хора на масата, има ли десерт. Когато се нахранят, казват: „Натъпках се". Хората от Окинава се хранят с мисъл за храната и с пълноценна наслада от нея. Когато са приели достатъчно храна, те казват: „Вече не съм гладен", основавайки се на вътрешното си усещане. Винаги си сипвайте само една порция.
Стомахът не може да брои. Две групи мъже гледат финалния мач за Суперкупата по американски футбол. Учените им сервират вкусни панирани пилешки крилца. На едната група чинийките с костите от изядените крилца не се отсервират. На другата се почистват и подменят с нови периодично. Познайте коя група изяжда повече крилца? Разбира се, мъжете, които не виждат останките от пиршеството, изяждат 30% повече крилца.
Големи опаковки - големи дози: Както знаем, колкото е по- голям един предмет, толкова е по-трудно да преценим размерите му. Изследователи заключават: колкото по-голяма е бутилката с безалкохолно, толкова повече си наливаме, колкото по-голям е супникът, толкова повече ще сипем в чиниите на масата. Използвайте малки бутилки, тенджери, чаши и чинии, за да бъде и изборът ви съразмерен.
Феноменът пълно-празно. Изследвайки реакцията на студенти към храна, сервирана в различни по размер чинии, учените откриват, че когато преценяваме дали сме сипали достатъчно в чинията, за ориентир използваме празните участъци, а не затрупаните с ястие. Колкото повече празно място е останало в чинията, толкова по-малко ни изглежда храната в нея и това поражда желание да я допълним.
Видимото става привлекателно: В голяма офис сграда секретарките получили чудесен подарък за Св. Валентин - купичка с похлупаче, пълна с шоколадови бонбони, С една малка разлика - секретарките, които получили прозрачни купички, изяли средно 70% повече от онези, чиито бонбони били скрити от очите. Дори само мисълта за храна, точно като при кучето на Павлов, може да предизвика физиологичен глад, тъй като нужните за храносмилане ензими и хормони се отделят, преди да сме посегнали към храната.
Заедно дебелеем повече: Една от големите радости в живота е да споделим вкусната храна с любимите си хора. За съжаление разговорът и емоциите ни пречат да контролираме количествата храна, която приемаме. Учените са изчислили, че с още един човек в компанията ядем с 35% повече, а с повече от 6 души - до 90% повече, отколкото когато сме сами.
Автор: Nadejda Atanasova