Нощните птици може и да не са сред отличниците в училище, но наваксват бързо на по-късен етап от живота си и започват да изкарват повече пари, твърдят испански учени, цитирани от в. “Daily Mail”.
За да стигнат до това заключение, специалисти от Мадридския университет провели изследване с участието на 1000 ученици. Една трета от тях били класифицирани като „чучулиги” – хора, които лягат рано и стават рано. Една трета попадали в групата на „совите” – лягащи късно и ставащи късно. Останалите ученици формирали трета група, тъй като не попадали в нито една от другите две.
Участниците в изследването били съпоставени по два критерия. Първият от тях било академичното им представяне и оценките им по основните учебни дисциплини, а вторият – индуктивната им интелигентност, която се установява чрез специални тестове.
Оказало се, че чучулигите като цяло се справят по-добре в училище и имат по-добър успех от совите. Според учените това се дължи на предимството им да са по-активни в ранните сутрешни часове, когато нощните птици все още не са работоспособни.
Совите обаче демонстрирали много по-високи нива на индуктивна интелигентност, за която отдавна е доказано, че е признак на висок общ интелект и креативност. Тези качества пък се свързват със заемането на по-високопоставени позиции в работата и печеленето на повече пари.