Страната ни е първа в Европейския съюз по едновременно безработни и неучащи младежи, сочат данните от последни проучвания на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.

 

 

Статистиката сочи, че в България 24,6% от младите хора на възраст между 15 и 29 години не учат, не работят и не стажуват. Те костват огромни загуби за икономиката на страната, които се равняват на около 3,5% от брутния вътрешен продукт.

 

Данните на ЕФПУЖТ показват още, че на територията на ЕС живеят над 14 млн. безработни и неучащи младежи, които костват на общността 150 млрд. евро загуби годишно.

 

Освен в България, висок процент на лентяйстващи млади хора има и в Италия (22,7%) Ирландия (22%) и Испания (21,1%). На срещуположния полюс пък са държави като Холандия (5,5%), Люксембург (6,6%), Дания (7,6%) и Швеция (7,8%), в които делът на безработните и неучащите младежи е най-нисък.

 

Като основни рискови фактори за попадане в групата на NEET (млади хора – неработещи, неучащи и нестажуващи) в доклада на ЕФПУЖТ се посочват ниската степен на образование, имиграцията и инвалидността. Те, разбира се, са съпроводени и от други, по-малко влияещи фактори, като семейната среда, семейния доход и местожителството.

Автор: Илиана