Пубертетът [част първа]

2016-01-11 18:01:00
Пубертетът [част първа]
Снимка: freedigitalphotos.net

Пубертетът е възрастта, в която навлизащите в тази фаза започват по-дълго да се застояват пред огледалото. Виждат промените, които настъпват в тялото им и как постепенно започват да порастват. Нещо се случва със самите тях – объркани се и страшно много въпроси изникват в главата им. Детството си отива. Това е периодът на пубертета. Равновесието е нарушено, характерът става променлив, подрастващите стават доста по-емоционални. Тийнейджърите откриват духовните ценности през целия период – вълнуват се от красотата, от доброто, от истината, появяват се големите страсти, ревност и подозрителност. Всички промени, които се извършват в тялото са напълно естествени и няма място за притеснение. Ако и ти си един от тези, които навлизат в пубертета, продължавай да четеш, ще ти дадем още информация.

 

Кога настъпва пубертетът? Възрастта за настъпване на пубертета варира, за момичетата започва около 8-12 годишна възраст, а при момчетата – между 10-14 годишна възраст. Началото на този процес се влияе от генетичния фактор, околната среда, социалната структура, начина на хранене и др.

 

 

Какво се случва с твоето тяло? Главна роля за осъществяване на физиологичните промени през пубертета играят жлезите с вътрешна секреция. Съществено значение имат половите жлези. При момчетата това са двата семенника (тестисите), разположени зад мъжкия полов орган (пениса). При момичетата това са яйчниците – симетрично разположени в долната част на коремната кухина. Половите жлези променят развитието на целия организъм.

 

При момичетата. Най-често първите видими промени са в гърдите – зърната се увеличават, а гърдите нарастват и се оформят, обикновено между 8 и 13 годишна възраст. Окосмяването по половите органи започва между 11 и 12 годишна възраст, а под мишниците – след около 2 години. Наблюдават се промени в таза и бедрата - слабото момиче придобива по-закръглени и женствени форми. Появата на първото месечно кръвотечение от половите органи - менструацията, настъпва около 12-13 годишна възраст. Девойката трябва да следи стриктно периодичността на месечните кръвотечения. Необходимо е отбелязването в менструално календарче на първия ден на цикъла и продължителността му. Ако в рамките на 1 година менструацията не е редовна, трябва да се потърси съвета на лекар. Липсата на менструация е симптом на здравословен проблем.

 

При момчетата. При тях се развива характерно мъжко окосмяване - не само по половите органи и под мишниците, а и по лицето, гърдите, краката. Тялото нараства, развива се мускулатурата. Гласът на момчетата спада и се удебелява – мутира. Поповият член увеличава размера си. Тестисите също се уголемяват и започват да произвеждат зрели полови клетки – сперматозоиди Xapaктерна проява на половото съзряване е появата на семеизпразване - то става най-често по време на сън и се нарича полюция. В резултат на половото съзряване към 17-18 годишна възраст повечето момичета и момчета са в състояние да осъществяват сексуален контакт. Но преждевременното започване на полов живот, преди настъпване на пълна зрелост, крие различни опасности - нежелана бременност и заразяване с полово предавани инфекции. Ранният сексуален живот, преди личността да е достигнала своята психическа зрялост, преди да е развита нейната емоционалност, дълбочина и богатство на чувствата, крие опасността половото общуване да се лиши от красотата, която то носи.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия