Сърцето е огран, за който рядко се сещаме. То е една от най-важните части в човешкото тяло. Трябва да се грижим повече за сърцето си като спортуваме и се храним балансирано. Сега ще ви представим кои храни са полезни за сърцето?
Пресни подправки. Пресните подправки могат да ви помогнат да направите други храни здравословни за сърцето, когато замените с тях солта, захарта и транс мазнините. Тези вкусни подправки могат да се добавят към ядки, плодове, дори към кафето. Това са: розмарин, градински чай, риган и мащерка, които съдържат много антиоксиданти.
Черен боб. Леките, нежни, черни зърна са пълни с хранителни вещества, включително фолиева киселина, антиоксиданти и магнезий, както и фибри, които помагат за борбата с холестерола, както и контролират нивата на кръвната захар. Съвет: Консервите черен боб са удобни за приготвянето на салати. Изплакнете боба преди да го сложите, за да премахнете излишната сол.
Червено вино и ресвератрол. Ако пиете алкохол, малко червено вино може да бъде добър избор. Ресвератролът и катехините са два от най-мощните антиоксиданти в червеното вино, които могат да помогнат за защита на стените на артериите. Алкохолът също може да повиши HDL, "добрия" холестерол. Съвет: Пийте само в умерени количества - не повече от една чаша на ден за жените и две за мъжете. Алкохолът може да предизвика проблеми на хората, приемащи аспирин и други лекарства. Твърде много алкохол е вреден за сърцето.
Сьомга. Една от най-полезните храни за сърцето, тя е богата на омега-3 мастни киселини. Омега-3 мастни киселини могат да намалят риска от сърдечни ритъмни нарушения и да нормализира кръвното налягане. Сьомгата също така намалява триглицеридите в кръвта и помага за ограничаване на възпаления в организма. Американската асоциация за сърдечно здраве препоръчва две порции сьомга или друга естествено мазна риба на седмица. Съвет: Печете рибата във фолио с подправки и зеленчуци. Можете да добавите сьомгата в салата или да я консумирате като основно ястие.
Риба тон. Тя е друг добър източник на омега-3 мастни киселини и то обикновено е по-евтина от сьомгата. Белият тон има повече омега-3 мастни киселини в сравнение с други видове риба тон. Други източници на омега-3 мастни киселини са също: скумрията, херингата, езерната пъстърва, сардините и аншоата.
Студено пресован зехтин. Това масло, направено от студено пресовани маслини, е особено богато на антиоксиданти, наречени полифеноли, които помагат за защитата на кръвоносните съдове. Зехтинът също е добър източник на мононенаситени мазнини, които са по-добър избор, отколкото наситените мазнини (като маслото например). Съвети: Използвайте го за салати, варени зеленчуци или с хляб. Потърсете зехтин, на който пише extra virgin и знайте, че след отваряне има срок на годност 6 месеца.
Втората част от статията четете тук:
Автор: Nadejda Atanasova