Тийнейджърите са известни с честите промени в настроението им. Но това е нещо напълно нормално. Все пак хормоните им бушуват и това води до тези резки промени. Но дали те ще страдат от депресия или не след години, не може да се разбере само от поведението им. Затова е нужен тест, показващ дали подрастващите ще развият силна форма на депресия след години или не. Това става с помощта на слюнката им, предаде Reuters.
Специалистите изследвали нивото на хормона на стреса кортизол у тийнейджърите и установили, че онези от тях, които имат високи нива на въпросния хормон и слаби симптоми на депресия, е 14 пъти по-вероятно да страдат от клинична депресия по-късно през живота си в сравнения с тийнейджърите, които имат ниски или нормални нива на кортизола в организма си.
Тестът бил направен на момчета и момичета, но се оказало, че има по-голям ефект при представителите на силния пол, отколкото при девойките. Причината е, че кортизолът има различно влияние при момчетата и момичетата. При девойките повишеното ниво на кортизола е свързано с 4 пъти по-голяма вероятност от развитието на клинична депресия.
След направените проучвания било установено, че всички хормони, включително половите, оказват влияние върху мозъчните функции и поведението.
Автор: Ралица Солакова