Произходът на масажа се губи в дълбоката древност. Днес нито един народ не може да си припише честта че е открил вълшебните методи, дарявали здраве. самочувствие и дълголетие. За стремежа си да облекчат болката и да премахнат страданията хората от незапомнени времена търсели и използвали различни средства от заобикалящия ги свят.
Първият масаж мсже би е бил инстинктивният жест на поглаждане и разтриване на удареното място. Римляните прибягвали до масажа след поредната битка, за да намалят кръвоизливите и отоците. В Гърция още по времето на Хипократ на масажа се е гледало като на средство, помагащо при много болести. В първите векове на християнството масажът изпаднал в забвение. На него дори гледали като на остатък от езическите времена.
Едва преди 300 години започнало отново да се говори за лечебните свойства на масажа. Независимо от това масажът продължавал да стои настрана от медицината и попаднал в ръцете на хора, които нямат никакво понятие от процесите в човешкия организъм или от заболяванията, които се опитвали да лекуват.
Първият, който се заел сериозно да изучи влиянието на масажа върху човека, бил шведският лекар Хенри Петер Линг. Той бил син на свещеник и се готвел да поеме по пътя на баща си. При едно пътуване из Европа Линг се разболял от ревматизъм. Лекувал се при много знаменитости на тогавашната медицина, но така и не оздравял.
Днес масажът претърпява своя ренесанс. Множат се не само доказателствата за неговата ефективност, но и видовете. Класическият вариант се използва за премахване на болката, отоците, нормализиране на половите функции, ускоряване процеса на регенерация на травмираните тъкани. Масажът възстановява уморените мускули, повишава тяхната работоспособност, укрепва ставите и ставните връзки.
Спортният масаж се използва за отделяне на продуктите от метаболизма. Подобрява функционалното състояние, отнема умората от мускулите, стимулира всички звена на нервно-мускулния апарат.
Възстановителният масаж е едно от най-важните терапевтични средства при убреда или заболявания на опорно-двигателния апарат. Козметичният масаж въздейства на кожните рецептори, кръвоносните съдове, мускулите. Този масаж, извършен от професионалисти, гарантира гладка и еластична кожа и може дори да отстрани видими недостатъци. Един от най-разпространените масажи днес, особено за дамите, е антицелулитният. Той може да се прилага и като профилактично средство.
Съвременните жени определено са облагодетелствани, не само защото масажът вече е разкрил тайните си, много от които подобряват външния вид, а и защото имат възможност да ползват услугите на специалисти. Първият масаж е бил инстинктивният жест на поглаждане и разтриване на удареното място. Днес повече от всякога е важно да се знае, че масажът е изкуство и когато се извършва от неквалифицирани хора може повече да навреди, отколкото да помогне.
Автор: Nadejda Atanasova