Всички сме затаявал и дъх пред платната на стари те майстори. И дори не сме си задавали въпроса защо целулитът на разголените пищни красавици от картините на велики художници като Тициан и Рубенс е съвсем реалистично изрисуван и никой не се е старал да го прикрива.
Просто по онова време портокаловата кожа не е била смятана за грозна и не е предизвиквала терзания у нежната половинка на човечеството. През втората половина на XX век обаче идеалът за женска красота се променя и на мода излизат стройните спортни и стегнати фигури. Оттогава и датират първите опити неравната кожа на бедрата да бъде изгладена а целулитът беше обявен за един от най-коВарните врагове на женската суета. Днес статистиката твърди, че 89% от жените правят всичко възможно, за да прикрият портокаловата кожа.
Какво всъщност е целулитът? Специалистите вече са единодушни, че това не е само козметичен дефект, а истинско заболяване, което си има и медицинско наименование и негова мишена е мастната тъкан. Пагубният всекидневен стрес, влошената екология, неправилното хранене, афинитетът към алкохол и цигари бързо водят до нарушения в най-важния процес в женския организъм - изработването на хормони, и като следствие - до нарушения в мастния и водно-солеви обмен. Мастната тъкан започва да се видоизменя и да се образуват ненавистните трапчинки и бучки.
В 12% от случаите целулитът възниква по време на половото съзряване, 20% по време и след бременност и 25% в менопаузата. Целулитът има четири стадия. През първия е практически невъзможно да се види. Кожата е гладка и равна, но в организма е започнал процес на задържане на течностите в подкожната мастна целулоза. Един от признаците, че този процес е започнал, е по-трудното изчезване на синините. През тези два етапа избавянето от целулита е съвсем просто. Необходимо е да се ускори извеждането на течностите чрез спорт, сауна, антицелулитни кремове и масаж.
През втория стадий венозната система вече не може да се справи с количеството течности, което трябва да се изведе от организма. Мастните натрупвания стават плътни, отоците нарастват. Появяват се неравности, които се забелязват при напрежение на мускулите. В третия стадий при "свиване" на кожата се вижда "портокалова кора". В четвъртия стадий целулитът се вижда ясно дори при отпуснати мускули. Поради недостиг на кръв кожата в тези места е студена и със син оттенък. При прищипване и натискане се усеща болка. Ако не се вземат мерки, площта на целулита ще се увеличи, появява се и по ръцете. Преди години не се обръщаше достатъчно внимание на заболяванията на мастната тъкан. Дори се е смятало, че тя не е особено необходима на нашето тяло и може да донесе само страдания.
Всъщност мастната тъкан е важна не по-малко от мускулната. Освен това тази тъкан е депото на човешкия организъм, в което се съхраняват полезните микроелементи и витамини. Учените са доказали, че ако се пренебрегне профилактиката срещу заболявания на мастната тъкан или нейното лечение, това може да доведе до сериозни проблеми като разширение на вените на краката, капилярни кръвоизливи по кожата и дори дисфункция на яйчниците.
Не забравяйте, че целулитът е начин на живот и ако своевременно не го промените, след време може да възникне необходимост от операция.
Автор: Nadejda Atanasova