Както за много други здравословни оплаквания, така и за храносмилателните проблеми се ширят упорити заблуди, които подтикват било към неправилно хранене, било към безсмислено въздържание, било към нанасящо вреди лечение. Това са 10-те тай-разпространени от тях:
„Ракията предпазва от разстройство" Старата морска поговорка: „Който не иска да получи разстройство, трябва да пие ракия. Тя дезинфекцира червата" - може да звучи добре, но е по-добре да се възприема като хумористична фраза, откoлкото като здравословен съвет. Заложената в нея идея е следната: бактериите се заселват в лигавицата на червата, а алкохолът може да го предотврати. В действителност обаче алкохолът почти не достига до червата. По-голямата част от него бива силно разредена от стомашната киселина.
Това, което остава, е твърде слабо, за да унищожи болестотворните причинители." Несъдържащият алкохол сок от червени боровинки за сметка на това действително може да се справи с разстройството. Тъй като предотвратява захващането на бактериите за клетъчните стени, както показва едно изследване Колумбийския университет в Ню Йорк. 300 мл на ден са достатъчни, за да се постигне този предпазващ ефект.
„Млякото помага при киселини " Когато в хранопровода ви гори, една голяма чаша мляко потушава пожара." Чували сте този съвет откъде ли не. В първия момент млякото действително донася облекчение. И тъй като всеки трети страда понякога от киселини, трябва да се предполага, че засегнатите, които посягат към разпространеното домашно средство, не са малко. Млякото обаче има краткотрайно действие спрямо киселините, тъй като скоро след това пожарът се разгорява с още по-голяма сила. Специалисти обясняват, че масленото съдържание на млякото в крайна сметка повишава производство на стомашни киселини.
„Алкохолът стимулира храносмилането" Още една псевдопрепоръка! След обилно ядене, например мазна патица или свинско със зеле, много хора посягат към любимата „облекчаваща тежестта в стомаха" алкохолна напитка. Очаква се горчивите вещества да регулират производството на жлъчка и така да се предотврати усещането за пълнота и храносмилателните проблеми. Но дали това не е просто още един повод да се надигне чашката? Истината е, че който има чувствителен стомах, е по-добре да пропусне тоста. Билковите ракии съдържат огромно количество горчиви вещества. Те дразнят стомашната лигавица и могат да предизвикат киселини вместо облекчение.
„Лютите храни не са подходящи за чувствителен стомах" Тайландска храна, мексиканска кухня, подлютени с чили ястия? Много хора с чувствителен стомах съзнателно се лишават от острата храна. Парещи болки, киселини, постоянна тежест в стомаха - от типичните индикации за нервен стомах страдат около 25% от европейците. Във връзка с това засегнатите често се отказват от острата храна и силните подправки, а това е съвсем погрешно. Тъй като вместо да раздразнят стомаха, те биха могли дори да го излекуват! „Острите подправки стимулират кръвоснабдяването на стомашната лигавица. Изследванията показват, че с тяхна помощ малките възпалителни дефекти оздравяват по-бързо. Това е причината тайландците всъщност да страдат по-рядко от стомашни заболявания", - обясняват специалисти.
Автор: Nadejda Atanasova