В пубертета, един от най-силните стресови моменти, които трябва да преживее едно момиче, безспорно е идването на менструалния цикъл. Всяко момиче изпитва малко или много неудобство от това. Няма от какво да се притесняваш, защото всяка жена е минала през това. Има някои неща, които трябва да знаеш, за да можеш да следиш здравето си и в по-късен етап, когато вече започнеш да водиш полов живот.
Друг фактор за отсъствие или нередовността на цикъла ти, могат да бъдат проблеми с жлезите, следователно и с хормоните. Ако употребяваш орални контрацептиви, също може да настъпи липса на менструация. Те правят кръвотечението по-малко, а не го спират изцяло, но има и такива случаи. Силен стрес може да допринесе за объркването на хормоните и липсата на мензис. Ако имаш кисти на яйчниците, признак за това е нередовната менструация и големи закъснения.
Тежък цикъл. Кръвта, която виждаш, че ти тече всеки месец, е доста по-малко, отколкото си мислиш. Истината е, че заедно с кръвта, изтичат и много други секрети, а не е просто чиста кръв. Месечно тялото ти губи едва 2-3 супени лъжици, а момичетата с по-тежка менструация около 5 супени лъжици.
Когато ти тече много кръв, организмът ти губи желязо. Тялото се нуждае от желязо за да произвежда хемоглобин. Ако цикълът ти винаги е много тежък и обилен, трябва да си направиш изследвания за да си сигурна, че нямаш недостиг на желязо. Трябва да внимаваш, защото ако този ценен елемент ти липсва, можеш да развиеш анемия.
Употребата на различни медикаменти, промяна в приема на орални контрацептиви и някои други фактори могат да повлияят за увеличаване на кръвотечението ти. За да определиш колко е тежък менструалния ти цикъл, можеш да следиш използваните тампони или превръзки. Ако ги сменяш през час, това е знак, че кървиш прекалено много.
Кървене между менструациите. Това е проблем, който не трябва да се пренебрегва. Причините могат да не са кой знае колко значителни като възпаление на гениталиите или пропускане на противозачатъчно хапче. Препоръчително е, ако видиш, че имаш кръв между две менструации, да посетиш лекар.
Дните на менструалния цикъл са най-неприятните за едно момиче, особено в пубертета, когато хормоните ти не са се регулирали и е трудно да приемеш промените на тялото си. Някои момичета страдат много, защото изпитват голям дискомфорт, силна болка и голямо неразположение.
Болезнена менструация. Най-често тя е придружена и от други симптоми като диария, гадене, повръщане, главоболие, болки в кръста и коремната област. Ако усетиш, че нещо не е наред и изпитваш силен дискомфорт от цикъла си, най-добре посети лекаря си. Той може да ти изпише и противозачатъчни, за да направи менструацията ти по-лека.
Кога да се обърнеш към лекар? Всяка видима промяна в менструалния цикъл е причина да посетиш лекаря си. Ако промяната е болка или силен дискомфорт, тогава е задължително посещението при гинеколог.
Ако цикълът ти е нередовен, менструацията ти идва по-често от 21 дни и по-рядко от 35 дни, тогава задължително се консултирай с лекар. Други причини да посетиш медицинския кабинет са: обилно кръвотечение, менструация, която продължава повече от седем дни, имаш кървене между две менструации, изпитваш силни болки.
Не забравяй, че и профилактичните прегледи при гинеколога са важни, особено ако си полово активна.
Автор: Nadejda Atanasova