Всички сме чували за невероятното действие на хумата върху лицето и кожата. Тя е истинска благодат от природата, защото е напълно естествен продукт и няма как да ни навреди и да причини алергии. Освен това е изключително евтина и достъпна, може да се намери във всяка аптека за около 1лв. Хумата бива няколко вида:
Зелената хума е „зелена”, заради наличието на железен оксид в състава ѝ. Тя съдържа много други химични елементи като цинк, алуминий и магнезий. Този вид хума се използва за маска при мазна кожа, акне, мазна коса, тъй като регулира мастната секреция. Има детоксикиращ и освежаващ ефект, ускорява процеса на зарастване на рани, обриви и екземи. Не изсушава кожата прекалено, както повечето козметични продукти, които се борят с омазняването на косата и кожата.
Бялата хума (каолин) се отличава с това, че тя е най-фината хума. Съставът ѝ е близък до този на зелената хума, но бялата притежава микроелементи. Бялата хума е богата на цинк и магнезий и от древността е позната като средство за разкрасяване. Помага при косопад, прави косата бляскава и здрава. Подходяща е за всякакъв тип кожа.
Жълтата хума е богата на калий, желязо и други минерали. Има свойството да насища кожата с кислород. Има стягащ ефект върху отпусната кожа. Подходяща е за маски за чупливи коси.
Червената хума дължи цвета си на съчетанието от мед и железен диоксид. Смята се, че е подходяща при анемия като се употребява вътрешно. Като козметично средство е полезна за кожата като редовно се правят маски за уморена и отпусната кожа, торбички под очите.
Сивата хума овлажнява и тонизира. Изключително подходяща е за суха и чувствителна кожа.
Синята хума е подходяща за всички видове кожа. Обогатява с кислород, подобрява кръвообращението, има противовъзпалително действие и може да се ползва като средство за борба с пърхота.
Розовата хума омекотява кожата и възвръща блясъка. Съдържа олигоелементи и е подходяща за чувствителна кожа.