Много мъже и жени правят непрестанни опити да отслабнат, но... напразно. Колкото и дълго време да се придържат към правилен режим на хранене и спортуване, рано или късно те отново се връщат към вредните храни. Но защо това е така? Според холандски учени причината може да се крие в дефектирали гени, които определят влечението към сладки и мазни храни, пише в. “Daily Mail”.
Специалисти от Маастрихтския университет проследили живота на 5000 мъже и жени в продължение на 10 години, като едновременно с това изследвали и техните гени. Именно така учените открили, че мутирал участък от ДНК-то на хората се свързва с двойно и дори тройно по-висок риск от затлъстяване.
Оказало се, че около 30% от представителките на нежния пол имат дефектна версия на гена MMP2, а мъжете – на гена, наречен FTO. Специалистите установили, че носителите на подобен генетичен код имат по-голям апетит за сладки и мазни храни и следователно трупат повече излишни килограми, отколкото останалите хора.
Резултатите от изследването биха били полезни в бъдеще за откриването на начини за неутрализиране на вредното въздействие на мутиралите гени. Учените обаче все пак поясняват, че макар и генетично на някои хора да им е заложено да имат по-труден самоконтрол по отношение на храненето, в крайна сметка те сами формират поведението си и сами решават да се тъпчат с вредни храни.