Интересите на тийнейджърите могат да се окажат определящи за склонността им към депресия, смятат американски учени, цитирани от в. “Daily Mail”.

 

За да стигнат до това заключение, специалисти от Бостънския университет проучили данните за извънкласните дейности на 2000 ученици през 2002, 2004, 2006, 2008 и 2010 г., включващи уроци по пеене, свирене на различни музикални инструменти, изобразително изкуство, живопис, актьорско майсторство, различни видове спорт.

 

 

Едновременно с това участниците в експеримента трябвало редовно да попълват въпросници, проектирани така, че да установят наличието на депресивни признаци като липса на апетит, затруднена концентрация, лошо настроение, липса на енергия и мотивация, неспокоен сън и чувство за тъга.

 

Оказало се, че тийнейджърите, които се занимават с изкуства – музика, драматургия, рисуване, са по-склонни към депресия в сравнение с връстниците си, които нямат никакви странични интереси извън училище. Учените установили също така, че спортуващите младежи са тези, които в най-малка степен са застрашени от изпадането в депресивни състояния.

 

Специалистите все още нямат категорично обяснение на наблюдаваните зависимости. Те обаче смятат, че една от основните причини за по-лошото психическо здраве на артистичните тийнейджъри може да е свързана със способността им да възприемат повече информация от заобикалящата ги среда. Известно е, че опитите на човешкото същество да се „справи” с прекалено много когнитивни стимули често води до стрес и депресия.

Автор: Илиана