Какво представлява анорексия нервоза?

2012-10-09 15:59:00
Какво представлява анорексия нервоза?
Снимка: Reuters

Анорексия нервоза е хранително психическо разстройство, характеризиращо се с ограничаване на приема на храна под физиологичните норми, както и изкривена представа за собственото тяло или външен вид.

 

Името на заболяването означава безапетитие, което не е съвсем точно от терминологична гледна точка, тъй като често страдащите от него изпитват глад, даже силен, който обаче бива потискат или пренебрегват, с цената на големи усилия. Също така, понятията анорексия и анорексия нервоза често се разглеждат като взаимозаменяеми, което също не е съвсем правилно, тъй като анорексията (безапетитието) може да е симптом на множество заболявания и състояния, докато при анорексия нервоза безапетитие изобщо отсъства.

 

 

Състоянието обикновено възниква през юношеството и е много по-често при момичета, отколкото при момчета. Също така, изглежда статистически значимо, че анорексия невроза засяга по-често хора от бялата раса с висок социален статус. Мъжете с анорексия имат повишен риск от съпътстващи психически разстройства.

 

Класическият случай е на младо момиче, обсебено от мисълта за загуба на тегло или страха от напълняване. Продължителното самоналожено гладуване води до физическо изтощение, поднормено телесно тегло, ендокринни, електролитни и метаболитни отклонения, които могат да бъдат дори животозастрашаващи. При възникване на състоянието преди края на пубертета, има сериозен риск от изоставане във физическото развитие.

 

Особено характерно е неосъзнаването на собствения здравен проблем, невслушването и отхвърлянето на съветите на близки, приятели и медицинските специалисти, продължаването на диети и физически упражнения, дори на фона на очевидно (за околните) измършавяване и недохранване, както и на многото им физиологични манифестации – ниско кръвно налягане, анемия и отпадналост, аменорея (липсата на менструално кръвотечение). Кожните промени са особено многобройни и разностранни – изсушаване и изпръхване на кожата, хиперпигментация, пелагра, пруритус (сърбеж), стрии, петехии и др.

 

Точните причини за появата му са неизвестни. Предполага се влиянието на най-различни фактори – смущения в серотониновата невромедиация; автоантитела, насочени срещу важни невропептиди, контролиращи апетита и храненето; генетични фактори и още много други.

 

Изключително важно е да се изтъкне, че това е едно от психичните разстройства с най-висока смъртност – около 6% - най-вече дължаща се на сърдечен арест, електолитен дисбаланс или самоубийство. Често, това е доживотно състояние, което трябва да се мониторира и контролира внимателно, за да се избегнат тежките усложнения. Още при първи прояви или подозрения, страдащият трябва да бъде насочен (често пъти заставен) да посети здравен специалист, който да идентифицира състоянието и да започне адекватно лечение.

 

Още здравни новини четете в Puls.bg

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия