Обичайните методи, прилагани при тренировките днес, включително кратки почивки между сериите и аеробно натоварване, помагат на здравето, поддържайки ефикасността на сърдечносъдовата система. А сърдечносъдовите заболявания причиняват най-голяма смъртност навсякъде по света. Но какво за втората най-страшна болест: рака. Как му влияят тренировките?
Според скорошен доклад никой не знае как упражненията могат да помогнат за предотвратяването на рака, но има доказателства, че го правят.
При жените няколко от разновидностите на рак имат пряка връзка с естрогена, включително рака на гърдата и на матката. Теорията е, че дългосрочната прекомерна стимулация на клетките с естроген води до клетъчна мутация, която причинява рак. Жените, които тренират редовно, произвеждат по-малко естроген, което ги предпазва от различни видове рак.
Можеш да предприемеш още действия, за да предотвратиш рисковете - като например да се храниш рационално и да поддържаш ниски нивата на телесните си мазнини.
Разпространението на рака е свързано с активността на имунната система. Някои видове имунни клетки като фантастичните Т-клетки функционират с цел унищожаването на новопоявили се тумори преди те да се развият и разпространят. Заболеваемостта от рак се увеличава с възрастта заради забавените имунни реакции, позволяващи на рака да се промъкне покрай защитните механизми на имунната система.
Многобройни изследвания показват, че умерените тренировки подобряват имунната реакция. Всъщност, възрастните хора, които продължават да спортуват, отчитат малък или никакъв спад на имунитета с възрастта. От друга страна, прекалено тежките тренировки или претренирането водят до притъпяване на имунните реакции и увеличени нива на кортизола - хормон на стреса, който притъпява активността на имунните клетки.
Скорошни изследвания показаха, че нивата на инсулин са свързани с различни разновидности на рака като например рак на дебелото черво, на черния дроб, на панкреаса, на гърдите и на матката. Упражненията помагат да се повиши инсулиновата чувствителност и да се понижи нивото на телесните мазнини. Това е вярно в частност за мазнините в областта на корема, които имат тясна връзка с притъпената инсулинова чувствителност.
Друг начин, по който тренировките могат да спомогнат предотвратяването на рака, е чрез намаляване количеството телесни мазнини. Наличието на повече подкожни мазнини води до увеличено превръщане на мъжкия полов хормон тестостерон в женски такъв – естроген, поради активността на ензима ароматаза, който е често срещан в мастни „складове" като тези в бедрата и ръцете.
Високият прием на калории е свързан с възникването и разпространението на рака. Движението ти помага да изгориш излишните калории, оставяйки по-малко енергийни източници на туморите. Мазнините често се свързват с увеличена заболеваемост от рак не само заради увеличената си оксидация (процес заради който толкова полезен е приемът на антиоксиданти), но и защото мазнините са най-плътният източник на калории.
Накрая, новаторски изследвания показват, че спортът може да предотврати рака, блокирайки активността на определени гени, които, когато се активират, водят до изменения в клетките и рак. Определени бодибилдинг субстанции обаче, включително и анаболните стероиди, хормонът на растежа и инсулинът, имат обратен ефект: те активират много гени, свързани с рака. Дали употребата на подобни стимуланти може сама по себе си да доведе до рак зависи и от много други фактори, включително генетичното предразположение.
Затова тренирайте без употреба на забранени стимуланти за да разчитате на своето здраве и дълголетие. Не забравяй, че тренировката ти носи тонус и те кара да усещаш тялото си по-живо и силно. Не се отказвай от фитнеса или намери спорт, който ти е интересен и забавен. Трябва да го правиш с удоволствие, а не на сила.
Автор: Nadejda Atanasova