По какъв начин Google решава какво "да забрави"?

2015-06-12 14:45:00
По какъв начин Google решава какво
Снимка: iStock

Почти всяка сряда топ умовете в Google в Европа се събират заедно, за да решат какво "да забравят". Срещите са една нова (и потенциално прецедентна) рутина за групата високопоставени юристи, инженери и продуктови мениджъри на компанията и са породени от решението на Върховния съд на Европейския съюз, че хората могат да искат от Google да премахва линковете, които излизат в резултат от търсенето на името им в мрежата, пише Wall Street Journal.

 

Съдът поставя Google в неудобна позиция, тъй като компанията трябва да се справя сама с всички искания на потребителите. Решението изисква претеглянето на множество съображения, включително и на сериозни такива като как да се балансира между правото на личен живот на хората и правото на обществото да бъде информирано.

 

Съдът даде малко насоки за това как трябва да се решават тези искания след като реши, че трябва да се премахват резултати от търсенето, ако те включват линкове към информация, която е неадекватна, безсмислена, обидна или е остаряла.

 

 

Това до голяма степен оставя Google сама да решава къде да постави чертата. Случаят, чието неофициално име е “правото да бъдеш забравен”, доведе до подаването на повече от 250 хил, молби, обхващащи повече от 920 хил. линка. Google се съгласи да премахне 35% от тези връзки, отказа е да махне 50% , а други 15% са в процес на преразглеждане.

 

Хората, които са получили отказ на исканията си, могат да обжалват пред своите национални агенции за защита на данните. След това въпросните агенции могат да се обърнат директно към Google и да наредят съдържанието да бъде свалено. Но могат да се съгласят с Google, че искането е неоснователно.

 

По време на конференция в Берлин Питър Флайшър, съветник на Google по въпросите за поверителността, хвърли светлина върху начина, по който се взема решението за премахването на данните. Той твърди, че компанията прави най-доброто, за да “изпълнява ролята, която никога не е искала да играе и не иска да играе”.

 

Предложеният закон за поверителност на данните в Европейския съюз ще разшири правото отвъд търсачките, обхващайки базите данни и други уебсайтове. Депутатите обаче се сблъскват с някои проблеми, пред които Google се изправя ежедневно, включително как да постигне баланс между неприкосновеността на личния живот и правото на информация. Властите се колебаят дали компании като Google трябва да вземат подобни решения в крайна сметка.

 

“Става дума за повече от резултатите, изкарвани от търсачките”, твърди Едуардо Устаран, адвокат от Hogan Lovells. “Това е един от най-големите политически дебати на нашето време”.

 

Останалата част от статията четете в Investor.bg

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия