Ноа Смит е асистент по финанси в университета “Стоуни Брук” и пише статии за много финансови и бизнес издания. Междувременно поддържа и личния си блог, наречен Noahpinion. Наскоро Смит призна в Bloomberg View, че е интернет трол* от години и се гордее с това. Ето какво пише:
“Все още помня момента, в който за пръв път влязох в интернет. Бях на 15 години и отворих браузъра Netscape Navigator. Започнах да търся чат стаи в Yahoo! и така попаднах на една, наречена “Christian singles chat”. Веднага влязох и се кръстих “Satan”. Пред всички участници в чат стаята декларирах: “Аз съм Сатаната! Поклонете се пред мен християни, или ще погълна душите ви!” Това беше още във времето, в което уеб чатовете нямаха модератори, които да ме отстранят своевременно. Отгоре на всичко написах посланието си с огромни червени букви, които запълваха цялото пространство на екрана.
Стоях и се хихиках около пет минути, докато горките хора в групата ми крещяха да напусна. Но тогава, за мой ужас, друг потребител влезе в групата под името Satan666 и започна да иззема функциите ми. Това ме смаза. Мислех си, че съм толкова умен, изразителен и бунтарски настроен. Но след появата на моя клонинг видях себе си като некреативен, неоригинален и скучен. Бях глупав.
През годините техниките ми на "тролене" се подобриха значително - станах по-изтънчен и замених грубостта с абсурда. Вече виждах троленето като изкуство - изкуството да шокираш хората и да разстройваш баланса и очакванията им, с които са свикнали в скучното си ежедневие. Троленето, стига да е направено както трябва, прави живота по-забавен.
Троленето под формата на шеги е основен проводник на изкуството да изразяваш творчество и хумор векове наред. Физикът Ричард Файнман също е бил трол, когато откраднал вратата на общежитието на братската общност, в която членувал. Той станал през нощта и откачил вратата от пантите, а на нейно място оставил бележка, гласяща: “Моля, затваряйте вратата.” Още по-забавно станало, когато Файнман си признал, че той е виновникът, но никой не му повярвал.
Комедийните филми в последно време са пълни с тролове - от Borat до Jackass. Оказва се, че троленето не е запазена черта на западния свят. Ако някога сте си мислели подобно нещо, просто гледайте пълнометражната китайска комедия Tricky Brains, която се състои единствено от продължителни, шантави и брилянтни шеги.
Останалото четете в Investor.bg
Автор: Ралица Солакова