Печатната платка в електрониката е пластина, направена от диелектрик, върху която е оформен поне една електрическа верига, провеждаща електрически ток. Тя е предназначена за механично закрепване и електрическо свързване на различни електронни компоненти. Електронните компоненти върху платката са свързани чрез своите изводи с проводящия контур, играещ ролята на проводник, най-често чрез запояване.
За мнозина от нас тя бяха нещо, което ни се струваше изключително сложно и необятно. Поради тази причина едва ли някой е смятал, че именно чрез печатните платки може да си създаде изобретението, за което винаги е мечтал. Впрягайки енергията и креативността, които да преработи чрез необходимите му знания, всеки един от нас вече може да бъде изобретател.
Всичко това дължим на хората от Circuit Scribe, които успяха да създадат химикалка, чрез която да рисуваме печатните си платки. Това далеч не е революционно откритие като идея, но реализацията му е доста революционна, защото, за разлика от другите маркери и писалки за рисуване на печатни платки, новата се отличава с рисунък, който не се запазва и с далеч по-голяма проводимост.
Новите химикалки са изключително удобни, защото притежават невероятно мастило, което съхне за секунди и предотвратява всякакво размацване, същевременно се отличава с висока проводимост, а издръжливостта им е сравнима с тази на стандартна печатна платка.
Ако все още всичко това ви се струва доста непознато и сякаш ви говорим на друг език, потърсете малко повече информация за химикалките и печатните платки или пък изгледайте специално подготвеното от екипа на Circuit Scribe видео, което определено ще ви заинтригува.
Автор: ИъН Здравчев
Колко проекта съм имал за направа на платки. На тогавашните компютри, като се стартираше опроводяване и можеше да се ходи за кафе,