Родителите, които знаят какво точно правят децата им в интернет, се броят на пръстите на едната ви ръка. Повечето живеят в пълна заблуда, някои не се интересуват, трети пък смятат, че детето им е умно и няма да излага живота и здравето си на риск. За съжаление, подрастващите са лесни за манипулация. Родителите се радват, че наследникът им си е у дома в 22.00 часа и след това спират да се притесняват. А интернет пространството е опасно колкото улиците навън. Там дебнат същите хора и дори им е по-лесно да завържат приятелство, представяйки се за друг човек.
Известен психолог реши да разпита подрастващите какво правят в интернет, какво им е мнението за този вид общуване и смятат ли го за опасно. Въпросите и отговорите бяха публикувани в yahoo.com.
Според 13-годишната тийнейджърка Хана „В интернет животът е по-вълнуващ и интензивен и човек определено има какво ново да научи. Ако човек не е онлайн всеки ден, той изпуска доста интересни неща“, споделя момичето.
14-годишна ученичка Ема споделя, че е онлайн дори по време на час и вместо да слуша уроците и да си води записки, тя сърфира в интернет.
За 15-годишната Кейти най-важното е често да обновява профила си. Тя се хвали, че знае как и под какъв ъгъл да се снима, за да изглежда максимално добре. Нацупените устни са сред любимите й муцуни.
Снимка: Dreamstime
Мнението на 14-годишната Каролин е, че социалните мрежи ясно показват какъв начин на живот водите. Затова тя се старае да ходи на много купони, да си прави готини снимки и околните да видят, че тя наистина се забавлява, дори това да не е вярно и всичко да е само фалш.
Снимка: Dreamstime
Явно има тийнейджърки, които се депресират от социалните мрежи.
14-годишната Саманта се чувства зле, когато няма достатъчно like-ове на новата си профилна снимка и когато забележи, че друго момиче от класа е по-харесвана от нея. Тогава тя започва да й подражава, за да получи нужното внимание. Според нея онлайн животът прави хората лоши и ги кара да се конкурират, дори да не го искат.
15-годишната Нина мечтае за родители, които да й казват кога е време да стане от компютъра. Въпреки че девойката се усеща, че прекалява с „висенето“ в интернет, тя не може да се откъсне от онлайн света.
Снимка: Dreamstime
Жасмин, която е на 13 години, не е любителка на социалните мрежи. Тя споделя, че приятелствата й често зависят от коментарите й. Повечето приятелки й се сърдят, когато не хареса или не коментира новите им снимки и постове. Жасмин се оплаква, че за да няма сърдити, тя трябва често да е пред компютъра и да доказва приятелството си по този начин.
Нейната връстничка Ники смята, че е изтощително винаги да изглеждаш щастлив в интернет.
14-годишната тийнейджърка Мая е раздвоена между интернет и образованието си. Тя иска родителите й да се гордеят с нея и да носи високи оценки у дома, но в същото време има желание постоянно да е онлайн. За да не ги разочарова, понякога си служи с лъжи, за което не се гордее.
Като всяко нещо и социалните мрежи имат своите положителни страни. Общуването онлайн помага на тийнейджърите да се сближават и да изграждат приятелства. Разбира се, те трябва да внимават и да не се доверяват на непознати.
Автор: Ралица СолаковаТова не е вярно !!!
Дебилизъм...
Според мен си измислят, защото коя тийнейджърка ще признае всичко това?!
Нацупените устни са сред любимите й муцунилеле майко... ужас (рофл) простите явно не били само в България :D
от прости по-прости :Д