Телевизорът все по-често споделя вниманието на публиката си с други медии, показва скорошно изследване.
Макар продължителността на гледането на телевизия продължава да се покачва, около 50% от зрителите, които гледат телевизия, вече използват паралелно и други устройства, казва Франциска фон Левински от агенцията за проучване на пазара Interone пред германската агенция DPA.
В по-голямата си част те се опитват по този начин да заобиколят рекламата. Промяната в начина на използване силно се влияе от новите устройства, като таблети и смартфони. Телевизията се развива все повече и повече от водеща медия в една от многото медии.
„Преди телевизионната програма характеризираше свободната част от деня, днес програмата си тече просто между другото, допълнена от онлайн съдържание, достъпно чрез таблети, смартфони и лаптопи“, казва Левински.
87% от участващите в анкетата смятат, че лаптопът вече е най-важната медия за видео съдържание. На секунда само в Youtube се качват 60 часа видео. При това развитие страда вниманието към класическите телевизори.
„Часовете на излъчване и съдържанието се еманципираха от телевизията“, казва още Левински.
Днес среднодневната консумация на телевизия е 223 минути. Според изследването обаче около 67% от зрителите просто пускат телевизора да работи между другото. 44% от запитаните същевременно са в интернет и ползват различни приложения.
Все по-често филми се гледат целенасочено в онлайн медиатеки по заявка. Така съдържанието и рекламата достигат много по-целесъобразно до зрителя, гласи заключението на доклада.
Затова и не само операторите на телевизионно съдържание, но и рекламодателите следва да се настроят на новата вълна. Новите тенденции са „проклятие и благословия" за комуникациите, каза Левински.
Новите възможности за прескачане и оценка на рекламата от рекламната аудитория също са "демократични". Рекламата на марки се превръща все повече в съдържание, което трябва да се поддържа. Тя може да продължи да разказва истории, но само в множество платформи.
Още новини за технологии четете в Investor.bg
Автор: Ралица Солакова