Със сигурност си чувала някои „странни" теории относно забременяването, като например, че първия път не може да се забременее. Това не е вярно, разбира се. Има някои такива митове, по които тийнейджърите се подвеждат, а забременяването по време на пубертета може да се окаже голям проблем.
Много тийнейджъри смятат, че ако момчето не свърши вътре, значи няма как партньорката му да забременее. Всъщност не е точно така, защото преди еякулацията се отделя течност, която съдържа сперматозоиди.
Някои двойки използват календарния метод и по този начин се предпазват от бременност. Това означава, че правят секс без презерватив само в безопасните дни, които са далеч от овулацията. Този метод също е много несигурен, защото овулацията може да се мести и има висок риск то забременяване – около 13%.
Друг мит е, че ако правите секс изправени няма риск от бременност. Това е невярно, защото позата няма значение. Всеки полов контакт, при който не се използват контрацептивни методи, е рисков.
Ако момичето не изпита оргазъм, няма как да забременее. И това е само мит. Женските оргазми нямат общо с това дали сперматозоидите ще достигнат до яйцеклетката и тя ще се оплоди.
Ако правиш секс във вода, няма как да забременееш. Това също е само мит. Сперма, попаднала във влагалището крие потенциален риск от забременяване. Няма значение дали е във вода, или не. Ако температурата на водата е подходяща, сперматозоидите могат да оцелеят вътре в тялото на жената до няколко дни. Много бебета са родени девет месеца след като родителите им са правили секс, плувайки в морето или в басейн.
Жената не може да забременее ако прави секс, докато е в менструация. Отново само мит. Сперматозоидите могат да оцелеят с дни в тялото на жената и да оплодят яйцеклетката, така че и това е просто мит.
Душ след секс може да предотврати бременност. Не. Спермата е създадена с целта да оплоди яйцеклетката. Дори да се измиеш след секс, няма как да отмиеш спермата, ако е попаднала в теб.
Статистиката сочи, че в 74% до 95% от забременелите момичета в тийнейджърска възраст, тяхната бременност не е планирана. Бременността през пубертета може да причини големи психически травми на младите родители и да попречи на образованието и последващото кариерно развитие.
Автор: Nadejda Atanasova