С награда на Американската асоциация на библиотеките за 2015 и номинация на читателите на фентъзи и sci-fi жанровете в Goodreads за същата година, „Гневът и зората” на младата авторка Рене Ахдие зае едно от първите места в най-очакваните книги от англоезичната публика. Налице са всички компоненти на отличното четиво – позната, но обичана от всички приказка, смела до лудост млада героиня и привидно зъл, но чувствителен протагонист. „Гневът и зората” е пищна и задъхваща история за една модерна Шехерезада, която иска да отмъсти за честта на своята приятелка, но междувременно успява да изложи собствения си живот на опасност… и приключение!
Доверила се на интуицията, че хората обичат приказките, Рене Ахдие завърта сюжета на своя роман около мотиви от „Хиляда и една нощ”. Героинята ѝ Шахризад напомня много на първообраза си от арабския фолклор, но прилича на още много прочути дами - смела е като Бел от „Красавицата и Звяра”, умна като Лизи от „Гордост и предразсъдъци” и в същото време изпадаща в нелепи ситуации без да губи самоирония като много от поп-идолите, на които младите момичета се възхищават.
В първата част от дуалогията се запознаваме с 18-годишния халиф на Хорасан – Халид, който се жени за местни девици, само за да ги убие с настъпването на зората. Когато това се случва с най-добрата приятелка на Шази, младото момиче решава да влезе право в покоите на халифа-чудовище и да отмъсти за смъртта приятелката си. Шахризад започва да разказва истории на Халид, като постепенно това отприщва непознати чувства и поставя момичето пред сериозни дилеми…
Рене Ахдие живее в Северна Каролина със съпруга си от персийски произход и огромната си колекция от обувки. Обича да пътува и пътува, за да опитва различни видове храна. Вдъхновението за романа ѝ „Гневът и зората”идва от семейните традиции и един старинен гоблен в дома на родителите на мъжа ѝ. Всичко, което иска да постигне с романа си, е да накара младите си читатели да живеят в шеметната борба за изгреви на буйната Шахризад.
Автор на корицата на „Гневът и зората” е Стоян Атанасов, чиято работа познаваме и от други романтични заглавия – „Алена кралица” на Виктория Айвярд, „Майсторът на куполи“ и „Речник на погледите“ на Елиф Шафак, и др.
Автор: Ралица Солакова