Как да не изпушите, ако неотклонно сте по пътя към върха? Една от най-влиятелните жени в света Ариана Хъфингтън – съосновател и собственик на „Хъфингтън Пост“ – дава своя проверен отговор в книгата си „Овладей живота си“. Според нея привичният ни ламтеж за пари и власт е трикрако столче, което едва се удържа да не падне, ако е само на двата крака на парите и славата. Рано или късно той се катурва...

 

Ариана Хъфингтън е смятана за една от най-преуспелите личности в света. След като основава медийната си компания , тя само за две години я изкачва до върха в този бранш. Успехът й е главозамайващ, но има висока цена: работният й ден е от осемнайсет часа, при това седем дни в седмицата – без никаква почивка. Преумората разбива здравето й и я довежда до пълен срив.

 

Случилото се с нея я кара да решително да преосмисли поведението си и да си зададе жизнено важни въпроси. Тя се оглежда около себе си и вижда, че бягането към върха на кариерата и към все по-големите печалби е довело не само нея, но и други нейни познати до ръба на полудяването.

 

След като осъзнава ситуацията, тя решава да направи проучване за последствията от неразумния работохолизъм. И да разкаже не само собствения си личен опит, но и да даде предложения как да намалим стреса на работното място. И най-вече – как да променим живота си. В резултатът на това се появява „Овладей живота си“.

 

За да живеем живота, който наистина желаем, а не просто този, който сме успели да постигнем, трябва да намерим нова, трета мярка за успех. Тя е отвъд първите две – на парите и на славата – и се състои от следнитечетири простички елемента: благоденствие, мъдрост, способност да се учудваш и да даваш.

 

Хъфингтън пише: „С времето мярката за успех в обществото е била сведена до пари и власт. […] Но в дългосрочен план парите и властта са като двукрак стол – можеш да запазиш равновесие известно време на него, но в крайна сметка е сигурно, че ще паднеш.“

 

И дава следния пример: „Когато сте скапани от работа много по-трудно е да виждате реалните опасности пред себе си. Ако сме свързани по повърхностен начин с целия свят, това може да ни попречи да бъдем дълбоко обвързани с най-близките до нас – включително и със самите себе си. Ето къде се крие мъдростта. Независимо какво правим, трябва да пазим усещането си за чудесата на живота.

 

Всеки от нас би трябвало да се вслуша в съвета, който майка й веднъж дава: „Скъпа, просто смени канала. Ти контролираш дистанционното, недей да гледаш все същия лош и страшен филм.“ Изборът е наш: можем да живеем пълноценен балансиран живот.

Автор: Ралица Солакова