Тартата е безспорно най-известният домашен италиански сладкиш. Лесен и бърз за приготвяне, той се харесва на всички и предлага хиляди вкусове заради различните пълнежи, като дори тестото може да се обогатява с нови съставки. Тартата е подходяща за ежедневието и за всякакви празнични поводи.
Пясъчното тесто се приготвя от малко на брой натурални съставки (в някои рецепти то може да бъде пат бризе или многолистно тесто) и понякога се ароматизира с какао, бадеми, лешници, кокос и др. В него могат да се поставят на практика безброй пълнежи: конфитюр, крем патисие, лимон, шоколад, кафе, кестени, сирене рикота, пресни или сушени плодове…
Може да се поднесе голяма тарта или малки тарталети, идеални за почерпка на гостите на официални събития. Тартата може да се изпече в кръгли или правоъгълни форми; може да бъде отворена или покрита с тесто, с целувки или крамбъл от ронливо тесто и сушени плодове. Може да бъде обърната, когато във формата първо се поставя пълнежът, а след това тестото.
Академия „Барила“, международен център, посветен на популяризирането на италианската кухня, е подбрала в тази книга петдесет рецепти за тарти. От класическите тарти с пресни плодове или конфитюр до най-изисканите тарти с шоколад, крем и сушени плодове, до вкусните „торти“ от пясъчно тесто с пълнеж и целувки или обърнатите тарти.
Започва се с много лесни за изпълнение рецепти и се стига до по-сложни. Включени са както традиционни, така и най-креативните тарти, които съчетават плодове и подправки, като тартата с праскови и розмарин.
Използват се дори зеленчуци, както в тартата с тиква и лешници, или се акцентира върху съставка, която обикновено не се използва в сладкарството, например зехтин екстра върджин, съчетан с шоколад и крем от лешници джандуя.
Не става дума само за вкуснотии с италиански произход, както ябълковата тарта или бабината тарта с ориз или кедрови ядки, а за рецепти, които са се появили в други страни, но споделят с италианската сладкарска традиция високото качество на съставките и прекрасната интуиция при съчетаването им. Обърнатата тарта с ябълки, или тарта „Татен”, представлява типична френска обърната тарта, при която ябълките се карамелизират с масло и захар преди изпичането на сладкиша. Изглежда, тя се е появила в края на деветнадесети век, като нейни създателки са сестрите Стефани и Каролин Татен, които имали хотел-ресторант за ловци в Ламот-Бьоврон в Централна Франция. Едната от сестрите забравила да постави тесто под ябълките и те се карамелизирали. За да поправи грешката си, тя сложила тесто върху получената смес, върнала тартата във фурната и след това я обърнала върху поднос.
Тартата „Линцер“ обаче, наричана още торта „Линцер”, е традиционен австрийски сладкиш, с произход от град Линц, където се приготвя обикновено през Коледните празници. Нейното пясъчно тесто е с бадеми или с лешници, ароматизирана е с ванилия и канела и е с пълнеж от конфитюр от френско грозде, боровинки или малини – кисели плодове, които контрастират със сладката основа.
Ябълковият пай, който представлява тарта с пясъчно тесто и мек ябълков пълнеж, е типичен английски сладкиш, превърнал се в емблематичната американска тарта. Той има и по-изтънчена версия – ябълковия крамбъл пай, който е покрит с хрупкави трохи от брашно, масло и захар, към които могат да се добавят и бадеми.
Тартата представлява торта, която се състои от основа и пълнеж. Основата обикновено е от пясъчно (ронливо) тесто, пат бризе или многолистно тесто, а пълнежът може да е от обикновен конфитюр до богати обработени пълнежи, в които често се използва крем патисие. За отлична тарта трябва да направите подходящо тесто и да сте добре запознати с приготвянето на двата основни пълнежа, за което книгата „Тарти. 50 Лесни рецепти.” ще бъде ваш пътеводител и основен учител.
Оригиналния дизайн на книгата във формата на тарта предизвиква да я вземеш в ръце, да я разлистиш и дори да си отхапеш от нея. Прекрасен подарък.