Черен, млечен, бял. С вкус на ванилия, лакриц или кафе; обогатен със сушени плодове и ликьор; съчетан с круши, ягоди и порто- кали...Има ли нещо по-неустоимо, по-приятно и по-успокояващо? Какво ни кара да жадуваме вкуса на бонбоните, вълнуващото хрускане на хрупкавото блокче, неописуемата сладост на горещия шоколад? Кое превръща муса в наслада за сетивата, на какво се дължи успокояваща та топлина на лешниците, разкошът на карамела и простичката, почти детинска поетичност на купчина еклери?
Не е чудно, че преди появата на Колумб, шоколадът в Централна Америка се използвал като част от обред, обгърнат от атмосфера на свещенодействие и загадъчност. Всъщност имали право да му се наслаждават само кралете, благородниците и воините. И макар бързо да е приспособен за използване в кулинарията, шоколадът не може да бъде сбъркан с други храни – според маите той е „храната на боговете“. Неслучайно е свързван с почти метафизична наслада и му се приписва способността да облекчава и разведрява живота.
„Храната на боговете“ до голяма степен дължи кулинарния си успех на Италия, и по-точно на град Торино. Още от 17. век той се смята за една от италианските и европейски столици на шоколада и в резултат на това районът на Пиемонт става световноизвестен със своята ненадмината лешникова паста. От Академия „Барила”, международен център, посветен на опазването и популяризирането на италианската кухня, са подбрали 50 рецепти за шоколадови десерти. Те включват всичко от класически бисквити до оригинални десерти, от кремове до сладки хапки, от малки произведения на изкуството до невероятно привлекателни шоколадови торти. И не се ограничават само до италиански вкусотии като Cuneesi al rum, пармиджани с „Мараскино“ или шоколадови каноли. Все пак какаото е завладяло цял свят и е дало началото на множество отлични рецепти.
Изборът на Академия „Барила” е разнообразен и всеобхватен, като се концентрира върху рецепти, които най-добре илюстрират чудесната хармония между традиция и иновация, умения и изпълнение, и преди всичко, дружеският дух на споделяне, или удоволствието от това да „живееш със“, в буквален превод от латинското convivium. В края на краищата, нима има по-подходящ начин да изразиш радостта си и задоволството от себе си, близките и приятелите си, от една усмивка, покрита с шоколад?
Изключително закачливата форма на книгата „Шоколад” ще предизвика желание у всеки да отхапе част от нея! Прекрасен подарък за всеки, който не само обича да похапва шоколад, но и да изработва различни кулинарни шедьоври, с които да радва своите близки.
Автор: Ралица Солакова