След ужасяващите събития от случая „Снежния човек”, Хари Хуле е емоционална развалина. Напълно разбираемо, той се е отрекъл от живота си в Осло, заедно с цялата съпътстваща го мрежа от връзки и отговорности, и читателят го заварва в далечен Хонконг. Хари, дългогодишен алкохолик, се е отдал на временното забвение, което предлага опиумът, и е потънал в сенките и мизерията на престъпните райони.
Обратно в Норвегия обаче, репутацията му упорито изплува на повърхността на общественото мнение. Много от разрешените от него случаи не просто са се превърнали в национален повод за обсъждане, а също така са маркери в криминалната история на страната. Хуле е ненадминат, щом става дума за залавяне на серийни убийци. Тогава какво остава на полицейските шефове, когато изглежда, че Осло отново е терен на поредица от убийства, сред жертвите е и депутатка, а следи няма? Полицай Кая Сулнес е изпратена да извлече Хуле от дупките на Хонконг, въоръжена с търпение и лоши новини.
Хари се завръща в Осло – където две млади жени са открити, удавени в собствената им кръв, убийствата продължават, а връзката между тях е толкова тънка, че е почти невидима…
„Леопардът” още от първите си страници приканва читателя да се поддаде, да усети напрежението, да преживее екстремните ситуации и резките завои от една развръзка към друга, стигайки чак до вулкан в Конго. Читателят е изправен и пред предизвикателството да се сблъска с човешкото у всеки от героите, дори когато то на пръв поглед липсва, дори когато не искаме да признаем, че то може да съществува – в това се крие големият талант на Несбьо.
Животът на Ю Несбьо като съзнателен човек започва в един от най-големите футболни отбори на Норвегия. Мечтата му да стане професионален спортист обаче умира, когато на 18 години получава контузия на коленните връзки. Записва се в армията, където наваксва уроците от гимназията и успява да завърши. След това учи финанси, а в университета се запознава с няколко момчета и заедно формират бъдещата хитова група „Ди Дере”. Достигат първите места на класациите, като в един момент дори държат рекорда за най-продаван албум в норвежката история. В една година Несбьо има 180 участия по клубове и зали и в същото време успешно работи и като финансист на фондовия пазар. В един момент свръхнатовареният график му идва до гуша и през 1996 той хваща самолета за „другия край на света”, който се оказва Австралия, и избягва, за да си почине. Още във въздуха започва да се оформя първият му роман – „Човекът прилеп”, и се ражда полицейският инспектор Хари Хуле. И започва новият му луд график – награди, интервюта, срещи с читатели…
Оттогава Ю Несбьо е писал за десет случая на неспокойния инспектор Хари Хуле, има и самостоятелни романи, дори и детска поредица. Книгите му са издадени в повече от 40 страни, спечелил е вече множество награди и признания. Читателските клубове гласуват неговата „Червеношийка” за най-добрия криминален роман на Норвегия. Министър-председателят и кралят водят разговори за книгите му. Екранизацията на романа „Ловци на глави” печели наградата БАФТА за най-добър чуждоезичен филм. Мрачният свят на Несбьо е привлякъл интереса и на Холивуд – предстоят снимки по няколко бъдещи заглавия, говори се за участие на Леонардо ди Каприо, а сериали ще стартират по NBC и HBO.
Четейки за постиженията на Ю Несбьо, човек не таи никакво съмнение, че освен безумно талантлив, писателят е и невероятен късметлия. Днес е на 53, но от биографията му изглежда, сякаш е живял не един, а няколко живота.
Влудяващо пристрастяващ. - „Венити феър”
Изключителен… Несбьо с лекота мести действието от Хонконг до Норвегия, включва пътувания до Конго, без сюжетът да загуби за миг усещането за неотложност. - „Пъблишърс уикли”
Несбьо е гигант на скандинавската мистерия. - „Бостън глоуб”
Несбьо е поетът-лауреат на северната психопатия. - „Къркъс ривюс”
Автор: Ралица Солакова