Какво значение имат нациите?

2013-12-20 10:35:00
Какво значение имат нациите?
Снимка: изд. Изток-Запад

Днешният национализъм като форма на солидарност в обществото и като една от предпоставките, на които се крепи съвременната демокрация, е тема в „Нациите имат значение“ на щатския социолог Крейг Калхун.

 

В XXI век прекосяването на хиляди километри и придвижването от единия до другия край на света се случва в рамките на ден-два. Границите обикновено са формалност, а хората (особено младите) сякаш са загубили чувството си за идентичност и отдавна са се отделили от корените си. В този глобален свят национализмът сякаш помага да открием своята принадлежност. Нерядко той се превръща в залог на битката, която се води срещу баснословно нееднаквите и експлоататорски условия, нужни, за да се постигне световна интеграция. В книгата „Нациите имат значение“ (с подзаглавие „Културата, историята и мечтата на космополита“) американският социолог Крейг Калхун разглежда понятията нация и национализъм, определяйки последното като форма на солидарност в обществото. Национализмът, смята Калхун, е една от предпоставките, върху които модерната демокрация е стъпила здраво, и без които тя не би могла да съществува.

 

 

Корените на термина „нация“ могат да бъдат проследени до Древен Рим. Представата за нация и национализъм обаче датира от още по-отдавна. Древните евреи например изградили изключително здрав първообраз – наред с всичко останало, юдейската Библия е съдействала за формирането на тяхната нация. Има дори известна приемственост между еврейския термин за нация и неговата римска употреба – и в двата случая под това понятие се разбира група хора, организирани като народ въз основа на своя произход и на специфични отличителни черти, предавани по наследство. При римляните обаче се забелязва и нещо друго – по този начин те разграничавали поданиците и варварите от самата римска държава. Нацията се формирала като държава, където гражданството и другите форми на участие по същество не се свързвали със семейството и родословието. От това личи, че в голяма степен някои от чертите на модерните нации функционирали активно и в древността.

 

Калхун е американски социолог и застъпник на социалните науки за решаване на въпроси от обществен интерес. От септември 2012 г. е директор на Лондонското училище по икономика и политически науки. Преподавал е социални науки в Нюйоркския университет и е изнасял лекции по цял свят – в университетите в Калифорния, Вашингтон, Колумбия, Амстердам, Стокхолм, Торонто, Манчестър и др. Освен „Нациите имат значение“, сред трудовете на Калхун са „Critical Social Theory“ (1995), „Nationalism“ (2001), „Sociology In America: A History“ (2007) и др.

 

Голяма част от главите в „Нациите имат значение“ са преработени версии на излизали през последните двадесет години публикации на Калхун. Той коментира: „Национализмът не е морална грешка. Вярно e, че твърде често го замесват във варварска жестокост, приписват му отвратителни дела, проявяват и по-банални, но все пак несправедливи, предразсъдъци, обвиняват го в дискриминационни практики. Много пъти той кара хората да си мислят, че произволно очертаните граници са естествени, а съвременните глобални разделения съществуват от памтивека и не подлежат на никакви промени. Освен всичко друго обаче национализмът е и форма на солидарност в обществото, една от предпоставките, върху които модерната демокрация здраво е стъпила и без които не може.“

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия