Мрак Либи Дей е едва на седем години, когато пред очите й брутално убиват майка й и двете й сестри. В хода на разследването тя свидетелства срещу брат си, Бен, който се озовава зад решетките с доживотна присъда.
Четвърт век по-късно Либи е огорчена, самотна жена, която скоро ще бъде и напълно разорена. С нея се свързва любителския Клуб на следователите – тайно общество, разследващо печално известни престъпления. Членовете му са готови да платят на Либи, за да им съдейства. Според тях Бен е невинен, а истинският убиец е все още на свобода. Либи е потресена от техните твърдения. Объркана, тя поставя под съмнение какво точно е видяла... или по-скоро не е видяла в нощта на трагедията. Завръщането й на местопрестъплението отприщва спомени, които дават неочакван поглед към случилото се. А истината е шокираща...
Флин изгражда многопластов, убедителен сюжет, изграден върху редуващите се моменти от настоящето през погледа на циничната, объркана Либи и фрагменти от часовете преди трагедията през погледите на членовете на семейството й.
Образът на главната героиня е плътен и вълнуващ. Раздирана от проблеми, егоистична и студена, Либи е по-скоро анти-герой. Завръщането към нощта, променила завинаги живота й, всъщност е неочакван шанс за нея да открие себе си. Да разбере дали под циничната самовглъбена обвивка се крие по-добър човек или не. Либи се впуска в болезнено пътуване към себепознанието и изкуплението.
Джилиан Флин отново демонстрира своя деликатен хаплив стил. Брилянтен разказвач с усет към детайла, тя надхвърля границите на жанра. Интелигентен и оригинален, „Мрак“ е написан с остроумие и ирония, психологическо прозрение, солидна доза напрежение и майсторски сюжет. С драматични персонажи и поразяващи разкрития, романът спокойно може да се съпостави с бестселъра на Капоти – „Хладнокръвно“!
През 2009 г. „Мрак“ оглавява класацията за най-продавани книги на „Ню Йорк Таймс”. Изданието е забелязано и от „Ню Йоркър Ревю”, „Уикенд Тудей”, „Пъблишърс Уикли” и „Чикаго Трибюн”.
„Когато истината изплува, дори и най-заклетите привърженици на този жанр ще онемеят
„Пъблишърс Уикли“
„С „Мрак” Джилиан Флин дава ново измерение на жанра трилър. Гласът на героинята е смразяващ, действието върви по ръба на бръснача, а читателят е в плен на наратива. Отчетливият и ясен език на Флин е забележителен.“
Lira.bg
През 2014 г. се очаква екранизацията по романа „Мрак“ под режисурата на Жил Паке-Бренер („Ключът на Сара“). В ролята на Либи Дей ще се превъплъти ослепителната Чарлийз Терон. Интересен факт е, че за главната женска роля първоначално е избрана Ейми Адамс. Тъй като тя вече е поела други ангажименти, режисьорът се обръща към Чарлийз Терон.
За автора:
Джилиан Флин е родена в Канзас, щата Мисури, в семейството на университетски преподаватели – майка й води лекции по литература, а баща й – по киноизкуство. Ето защо детството на Джилиан е запълнено с книги и сцени от различни филми. Спомените й са свързани с четене на научна фантастика по време вечеря и прожекции на „Извънземното”, „Психо” и „Бони и Клайд”.
В юношеска възраст се е посвещавала на най-различни чудновати поприща. Налагало й се е да опакова и разопакова шунка; да носи костюм на кофичка за кисело мляко и др.
По-късно влиза в Университета в Канзас, където получава диплома по Английски език и журналистика.
След като прекарва две години в писане на скучни статии за търговско списание в Калифорния, Флин заминава за Чикаго. Там получава магистърска степен по журналистика от Северозападния университет. Това е времето, в което разбира, че не става за криминален репортер.
Тогава осъзнава, че на практика тя е дипломиран журналист с неистова страст към киното. Това я подтиква да замине за Ню Йорк, където десет години работи за седмичника „Ентъртейнмънт Уикли”, което й дава възможност да присъства на снимачни площадки из целия свят.
През последните четири години от работата си за „Ентъртейнмънт Уикли” Джилиан пише критика за телевизионни предавания.
Дебютният й роман Sharp Objects излиза през 2006 г. и бележи успехи – достига финал на наградите „Едгар” и печели две британски награди „Дагър”, които ежегодно се присъждат за най-добър криминален роман. Така влиза в историята на „Дагър”, като първата книга, която печели две награди в една година.
Автор: Ралица Солакова