Кой е най-успешният управленчески модел?

2013-03-07 11:15:00
Кой е най-успешният управленчески модел?
Снимка: изд. Изток-Запад

Българският дипломат проф. д-р Венелин Цачевски изследва историческата еволюция и съвременните черти на държавно-политическата система и неутралитета на Швейцария в своята книга „Швейцарският модел“, която показва как една страна може да води успешна политика и да се радва на икономическа стабилност, съобразявайки се с решенията на народа.

 

„Народът е решил, народът има право!“ – това е основен принцип на швейцарската демокрация. Може би в това се крие тайната на успеха: Швейцария е една от малкото страни днес, които могат да се похвалят с висок стандарт на живот, икономическа стабилност и сигурно, спокойно съществуване на гражданите. Известна основно с три неща – банки, часовници и шоколади – Швейцария е една от най-добре устроените и развити страни в Европа от години. Това най-вероятно се дължи на добре провежданата политика на държавата, която не е вземала участие във военни конфликти от почти пет столетия, а и която днес (за разлика от голяма част от останалите европейски страни, в които бушуват стачки и масови безредици) се радва на редки недоволства от страна на гражданите.

 

 

Проф. д-р Венелин Цачевски изследва историческия прогрес и съвременните черти на държавно-политическата система и неутралитета на Швейцария в своя прекрасно разработен труд „Швейцарският модел“ (с подзаглавие „Силата на демокрацията”). Развитието на страната, която отдавна се е превърнала в символ на демокрация и миролюбие, се основава на същите принципи, както и другите демократични държави – политически плурализъм, върховенство на закона, спазване на основните човешки права и свободи, разделение на властите и развито гражданско общество. В същото време то има един по-специфичен облик, който се дължи както на важната роля на референдумите и другите форми на пряката демокрация в държавното управление, така и на обявения преди близо пет века неутрален статут с произтичащото неучастие на страната във военни конфликти. Референдумите и неутралитетът са същностни черти на това, което може да бъде окачествено като „швейцарски модел“ на държавна и политическа система. Именно този модел е създал условия за постигнатия удивителен прогрес във всички области и провежданата от Швейцария активна политика на мир, сътрудничество и солидарност в международните отношения.

 

Цачевски е професор и доктор на науките в областта на политологията, регионалната и глобалната икономика. Наред с „Швейцарският модел“ е автор и на редица други научни изследвания, свързани с развитието на външната политика на България, международните отношения и икономическото сътрудничество на Балканите, европейската интеграция и др. Участвал е в научни проекти в множество страни, сред които Япония, Финландия, Германия, Русия, Белгия, Унгария и Швейцария. Работил е като съветник в Министерството на външните работи и е бил посланик на България във Финландия и Естония.

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия