Шон Кови е старши вицепрезидент на сектор „Иновации и продукти“ във „ФранклинКови“ – световноизвестната компания, посветила се да помага на хора и организации да постигат високи върхове в своята лична и професионална дейност. Завършил е специалност английски език в университета „Бригъм янг“, а по-късно получава магистърската си степен от Харвардския университет.

 

Като куотърбек в университетския отбор по ръгби той на два пъти успява да изведе отбора си до спечелване на купи, а самият той е носител на много награди. Автор е на книгата „Четвъртият долу, а животът продължава“, както и на световния бестселър „Седемте навика на високоефективните тийнейджъри“, преведен на повече от 15 езика, от който са продадени над 3 милиона екземпляра.

 

Шон Кови е известен оратор, изнася множество лекции пред различни възрастови аудитории – от тийнейджъри до възрастни. Сред любимите занимания на Шон са да ходи на кино, да яде мексиканска храна, да пише, да прави късометражни филми, да играе с децата си, да кара мотоциклета си, да чете комиксите „Далечната страна“ и да стреля с пейнтбол оръжие. Придържа се към известния афоризъм: „Веднъж си млад, но пък можеш вечно да си останеш незрял“. Живее заедно със съпругата си Ребека и децата си в района на Скалистите планини, САЩ.

 

За книгата

Да правиш интелигентен избор в трудни времена Шон Кови дава на младите хора основни съвети, от които те се нуждаят, за да вземат информирани и интелигентни решения. Като дава примери с истински истории на тийнейджъри по света.

 

Шон ни показва как да постигат успех в училище, как да си намерят добри приятели, как да се разбират с родителите си, как да се отнасят мъдро по въпросите с гаджетата и секса, как да избягват или да преодоляват различните видове пристрастяване, как да си изградят самочувствие и още много повече. Книгата е пълна с оригинални карикатури, вдъхновяващи цитати и забавни въпросници.

 

Тази новаторска книга ще помогне на тийнейджърите не само да оцелеят, но и да се стабилизират, за да преминат успешно през моста към зрелите години.

 

Откъс от книгата:


СВОБОДЕН СИ ДА ИЗБИРАШ

 

Добрата новина е, че от теб си зависи къде ще се озовеш след десет години. Свободен си да избираш какво искаш да направиш с живота си. Нарича се свободна агенция или свободна воля и си е твое право по рождение. И още нещо: можеш да превключиш на него мигновено! Във всеки един момент можеш да избереш дали да проявяваш по-голямо уважение към себе си или да продължаваш да се влачиш с приятели, които те унижават. В крайна сметка ти си избираш дали да си щастлив или нещастен.

 

Всъщност, въпреки че си свободен да избираш, ти не можеш да избереш последствията от своя избор. Те са „заредени“ предварително. Това е комплексна сделка. Като в поговорката: „Ако повдигнеш единия край на пръчката, повдигаш и другия“. Избор и последствие си вървят заедно, както баничката върви с кисело мляко. Например, ако избереш да не се учиш в училище и да не постъпиш в колеж, ще трябва да преживееш и естествените последици от такъв избор – тоест, ще ти е много трудно дори да се добереш до интервю за високоплатена работа. И друг пример: ако избираш умно с кого да излизаш и избягваш безразборния секс, ще се радваш на последиците да имаш добра репутация и да не се притесняваш за болести, предавани по полов път, или пък да забременееш.

 

Английската дума за решение има латински корен, който означава „отрязвам от“. Като кажеш „да“ на едно нещо, означава, че казваш „не“ на друго. Затова понякога трудно вземаме решения.

 

Винаги ти е по-лесно да вземеш едно решение веднъж завинаги, отколкото да решаваш „на парче“ отново и отново. Например, когато бях тийнейджър реших, че няма да пуша, няма да пия и няма да употребявам наркотици. (Гледай сега, не се правя на голям герой, защото като тийнейджър съм правил много грешки, както ще видиш по-нататък в книгата. Но точно това решение си беше много добро.) И така – избягвах купони, на които всички се натряскваха. Избрах да не влизам в компанията на момчета, които се дрогираха. Никога не съм се поддавал на натиск от страна на връстниците си да правя тези работи, защото веднъж вече бях взел решение и не се налагаше отново и отново да го вземам. Някой може да каже, че съм пропуснал голям кеф. Може и така да е. Но за мен това решение ми даде свобода: свободата да не се надрусвам и да правя ред глупости; свободата да не карам кола пиян и да предизвикам някоя катастрофа; свободата да не се пристрастявам.

Автор: Ралица Солакова