Американският лекар и изследовател Осуалд Ейвъри е роден на 21 октомври 1877 година  в Халифакс,  Канада.  През 1877 г. семейството  му се премества в Ню-Йорк.

Осуалд завършва хуманитарни науки в университета Колгейт през 1900 г., но явно чувствайки, че призванието му не е там, записва и завършва медицина в Колежа на лекарите и хирурзите в Ню-Йорк през 1904 г.

След кратка лекарска практика, през 1907 г. Ейвъри  постъпва в Лабораториите Хоугланд в Бруклин, където провежда бактериологични изследвания. През 1913 г.  той постъпва на работа в Рокфелеровия институт за медицински изследвания, след покана от неговия директор. През следващите десетилетия Ейвъри  работи върху опита по трансформация на бактерията Streptococcus pneumoniae, проведен през 1928 г. от Фред Грифит.

Streptococcus pneumoniae, известен още като пневмокок, причинява пневмония и е силно летален за мишки. Вирулентността се дължи на полизахаридната му капсула. Безкапсулните пневмококи са напълно безопасни за опитните животни. Грифит установява, че смес от убити инкапсулирани вирулентни пневмококи и живи безкупсулни невирулентни пневмококи убива мишките. Заключението от опита е, че генетичен материал от убитите бактерии преминава в живите невирулентни бактерии. Естеството на материала по това време обаче не е могло да бъде изяснено.

Ейвъри, заедно с Маклауд  и Маккарти  успяват да изолират трансформиращата субстанция и установяват, че невирулентен щам бактерии се превръща във вирулентен, когато към културата се прибави пречистена ДНК.

През 1944 г.  те публикуват резултатите си и в публикацията, макар и съвсем предпазливо, излагат хипотезата, че "Ако резултатите на настоящото изследване върху химичната природа на трансформацията бъдат потвърдени, то нуклеиновите киселини трябва да се смятат като притежаващи биологична специфичност". Казано с други думи, в ДНК е съсредоточена наследствеността. Тяхната хипотеза е потвърдена след по-малко от десет години.

Осуалд Ейвъри умира в Нашвил, САЩ,  на 20 февруари 1955 година.

Автор: Тони