Руската орбитална станция ‘Мир’ е първата дълговременно обитаема станция и първата от ‘второто поколение космически станции’, реализирана чрез редица свързани помежду си модули. Станцията представлява сложен, многоцелеви научноизследователски комплекс.
Изстреляна e на 19 февруари 1986 година и е приводнена на 23 март 2001 година в Тихия океан.
През 1976 година Конструкторското бюро Енергия прави предложение за създаване на усъвършенствани дълговременни орбитални станции. Предварителният проект започва през август 1978 г., а през февруари 1979 г. - същинската работа по създаването на орбиталната станция от ново поколение - централния й блок, бордово и научно оборудване. В началото на 1984 година ресурсите на проекта са пренасочени към програмата ‘Буран’ и работата по ‘Мир’ практически замира. По-късно проектът отново е задвижен.
Централният модул на станцията е изведен в околоземна орбита на 19 февруари 1986 година. През следващите 10 години са изстреляни и скачени още шест модула.
От 1995 година станцията започват да посещават и международни екипажи. От общо 15-те последвали експедиции, 14 са с участие на космонавти от Сирия, България, Афганистан, Франция, Япония, Великобританив и др.
Към края на 90-те години на станцията започват да възникват множество проблеми с различни прибори и системи. Правителството на Русия взема решение да изведе от орбита и приводни станцията, позовавайки се на високите разходи за поддръжка. На 23 март 2001 година, след като е надхвърлила трикратно проектния си живот, станцията ‘Мир’ е приводнена в южната част на Тихия океан до островите Фиджи.
Общо на станцията са работили 104 космонавти от 12 страни.